ABD’den Rusya’ya reaksiyon: BM Mukavelesi’ni ateşe verdi

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Ukrayna‘daki duruma ait düzenlenen BM Güvenlik Konseyi oturumunda konuştu.

Linda Thomas Greenfield, “BM Mukavelesi mavi bir kitapçıktan daha fazlası, bu örgütün en kutsal dokümanıdır. Bugün, bir ülkenin, Rusya’nın, BM Mukavelesi’ni nasıl ateşe verdiğini tartışmak için buradayız” dedi.

Thomas Greenfield, “Ukrayna’yı kapsamlı bir formda işgal etmesinden bu yana” Rusya’nın sivillerin korunması prensiplerini “tam ve eksiksiz bir biçimde hiçe saymasına” tüm dünyanın şahit olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Rusya, bu taleplere uymak ve bu açık kınamalardan utanmak yerine aslında savaş maksatlarını alenen genişletmiştir. Bu yılın başlarında uyardığımız üzere Rusya’nın, Ukrayna’yı jeopolitik bir varlık olarak parçalamak ve dünya haritasından büsbütün çıkarmak niyetinde olduğuna dair artık hiçbir kuşku olmamalı.”

Greenfield, Rusya‘nın, Ukrayna’nın daha fazla bölgesini ilhak etme teşebbüsü için yer hazırladığına dair artan işaretler gördüklerini lisana getirerek, “Bu hudut bozucu. Toprakların zorla ele geçirilmesi, BM Mukavelesi’nin olabildiğince açık bir ihlalidir. Buna seyirci kalmayacağız ve sessizce olmasına müsaade vermeyeceğiz” diye konuştu.

TAHIL SEVKİYATI MUTABAKATI’NA DEĞİNDİ

Thomas Greenfield, Rusya’nın İstanbul’da tahıl koridoru mutabakatına imza atmasıyla çabucak sonrasında Odesa Limanı‘nı bombalaması ortasında uyuşmazlık olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Geçen hafta İstanbul’da tahıl ve besin ihracatında kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşılıyor, Genel Sekreter ve Türkiye hükümetini bu çok muhtaçlık duyulan ilerlemeyi kolaylaştırma uğraşlarından ötürü takdir ediyoruz. Lakin birkaç saat sonra Odesa Limanı’na füze saldırısı düzenlediğinde Rusya’nın gerçek karakterini de gördük. Bir limanı bombalamak, tahılın dışarı çıkmasını kolaylaştırmaz. Rusya, aç bir dünyayı beslemek için tahıl ve yiyeceklerin Odesa’yı ziyan görmeden terk etmesine müsaade vermelidir.”

Greenfield, Rusya’nın Ukrayna’da aileleri parçalamak emeliyle çocuklar dahil “tahmini yüz binlerce Ukrayna vatandaşını” zorla hudut dışı ettiğine, onları Doğu’nun uzak bölgelerine gönderdiğine dair delilleri olduğunu savunarak, “Bunu kolay bir lisanla tabir edeyim; Rusya, aileleri parçalıyor, çocukları meskenlerinden uzak bölgelere gönderiyor, zorla insanların pasaportlarını değiştiriyor ve kendi kimliğini Ukrayna vatandaşlarının ulusal kimliğine empoze etmeye çalışıyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.