AB’nin Filistin’e yardım fonlarını yakında özgür bırakması bekleniyor

Prosedürün sonuçlanmasıyla fonların mümkün olan en kısa müddette hür bırakılacağını aktaran Pisonero, bunların Doğu Kudüs’teki hastaneler ve öncelikli olarak yardıma muhtaç aileler için kullanılmasının planlandığını bildirdi.

Pisonero, AB’nin Filistin’e 2014’ten bugüne kadar 2 milyar avro yardımda bulunduğunu, AB’nin Filistinlilere yardıma devam edeceğini vurguladı.

AB’nin Filistin’e yönelik fonlarının büyük kısmı, Filistin’deki ders kitaplarında Yahudi aksisi telaffuz olduğu gerekçesiyle müfredatta revizyon yapılması talebiyle gönderilmiyordu.

Yaklaşık bir yıldır tutulan fonların ölçüsünün 230 milyon avro olduğu belirtiliyor.

Fonlara pürüz nedeniyle birçok hastanın hayati tehlikesi var

Fonlara getirilen mahzurlar nedeniyle bilhassa Doğu Kudüs’teki hastanelerde birtakım hastaların tedavilerinin yapılamadığı, birçok hastanın hayati tehlikeyle karşı karşıya kaldığı tabir ediliyor.

Son olarak geçen ay Filistin’de faaliyetleri sürdüren kuruluş Norveç Mülteci Kurulu (NRC), yardımların durdurulmasının Doğu Kudüs’teki sıhhat sistemini felce uğrattığını açıklamıştı.

NRC Genel Sekreteri Jan Egeland, “Bu kısıtlamalar, hastalıklarının son kademesinde bulunan ve hayat kurtaran ilaçları alamayan şahısları cezalandırıyor, aileler yiyecek alamadığı için çocuklar aç kalıyor. Brüksel’de alınan siyasi kararların en zalim bedelini Filistinliler ödüyor.” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.