Almanya, Ukrayna’ya sağladığı askeri gerecin listesini açıkladı

Alman hükümeti Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından sonra birinci kez Ukrayna’ya verdiği askeri malzemenin listesini açıkladı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırısını dönüm noktası olarak nitelendirerek Almanya’nın bundan birkaç gün sonra Ukrayna’nın meşru savunma hakkı ve savunma kabiliyeti için askeri takviye vermeye karar verdiğini söz etti. Hebestreit, Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu sürece bu takviyenin devam edeceğini vurguladı.

Alman hükümetinin, artık askeri alanda verdiği takviyesi açıklama prosedürünü ABD üzere en yakın müttefiklerin uygulamasına uyarlama kararı verdiğini belirten Hebestreit, 21 Haziran 2022’den itibaren Alman hükümetinin Ukrayna’ya sağladığı ve sağlayacağı askeri takviyenin www.bundesregierung.de/lieferungen-ukraine internet sayfasında yer alacağını kaydetti.

Hebestreit, bu listenin sistemli bir halde güncelleneceği bilgisini de paylaştı.

Almanya şimdiye kadar Ukrayna’ya sağladığı birtakım silahları açıklamıştı.

Listede, Almanya’nın 500 Stinger füzesi, 100 bin el bombası, 100 makineli tüfek, 16 milyon mermi, 23 bin kask, 178 araç, 1 sahra hastanesi ve 1200 hasta yatağı üzere çeşitli silah ve malzemeleri Ukrayna’ya gönderdiği yer alıyor.

Almanya gelecekte de zırhlı araçlar, kasklar, uzaktan yönlendirilen mayın temizleme araçları, çok namlulu roketatar, Gepard tipi uçaksavar tank ile mühimmat, Iris-T hava savunma sistemi üzere silah ve malzemeyi Ukrayna’ya sağlamayı planlıyor.

Şimdiye kadar bu liste kamuoyuyla paylaşılmıyordu. Alman hükümeti daha evvel Ukrayna’ya kâfi biçimde silah vermemekle de eleştiriliyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.