Almanya’da yüksek faturalar gündem oldu

Bakım çalışmalarını münasebet gösteren Rusya, Kuzey Akım 1 boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya doğalgaz akışını kesti.

Kıtada Rusya-Ukrayna Savaşı ile tırmanışa geçen hayat pahalılığı, güç kriziyle farklı bir boyut kazandı.

Almanya’da yaşayanlar, yüksek gaz faturaları nedeniyle şikayetçi.

Bild: Gaz, 14 kat daha pahalı

Bild gazetesi, Saksonya eyaletine bağlı Zwickau kentinde yaşayan 70 yaşındaki Dietmar’ı gündeme getirdi.

“Gaz, 14 kat daha pahalı” başlıklı haberde, sonbahar için güç tasarrufu planları yapan Dietmar’ın, gelen fatura karşısında “şoke olduğuna” dikkat çekildi.

Haberde, “Dietmar, Alman gaz tedarikçisi MITGAS’tan aldığı iletiden sonra meskeninin önündeki merdivenlerde oturdu. Aylık masrafı kasım ayına nazaran 165 eurodan 2 bin 268 euroya çıkarıldı. Bu da neredeyse 14 kat artış demek.” sözleri kullanıldı.

“Bakım yerleri lüks oldu”

Aynı gazetenin bir öteki haberinde, “Bakım yerleri lüks oldu. Bunun nedeni artan maliyetler ve bakım maaşlarıdır.” denildi.

Bakım için patronlar derneğine nazaran, kelam konusu ülkede gereksinimi olan birçok kişi, ayda 1000 euroya kadar ek maliyetlerle karşı karşıya kaldı.

Almanya’da artan güç fiyatları

“Focus.de” isimli internet sitesi de enerji tedarikçilerinin gaz fiyatlarını büyük ölçüde artırdığını yazdı.

Yıllık gaz tüketimine ait fiyatlarda önemli oranlarda tımanışlar yaşandığı belirtilerek, “Bazı gaz müşterileri 2021 kışında daireleri için daha yüksek gaz tüketimi kaydettiği için, güç sağlayıcıları ön ödemeyi 10 kat artırdı.” notu paylaşıldı.

Almanya Toplumsal Demokrat Partisi’nin Genel Başkanı Lars Klingbeil, önümüzdeki kış için kıt gaz kaynakları ihtimaline işaret ederek, elektriğin yanı sıra gaz fiyatlarını da düzenlemeyi savundu.

“Her halükârda krizin faturasını ödemek zorundayız”

“Elektriğin uygun fiyatlı kalmasını sağlayacağız.” diyen Klingbeil, “Ancak gaz piyasasına da müdahale etmemizi, gazın satın alınabilir durumda kalmasını yahut tekrar satın alınabilir olmasını sağlamamızı şiddetle savunuyorum.” halinde konuştu.

Artan ham unsur fiyatlarına karşı hükümet tedbirlerinin alınması lehinde konuşan Klingbeil, ARD’ye verdiği demeçte, “Her halükârda krizin faturasını ödemek zorundayız.” diye ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.