Altınla ilgili beklenmedik karar devreye sokuldu ‘Fiyatlar tepetaklak olabilir’

Son dört haftadır, dolar ve tahvil getirilerine destek olan erken faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla altın fiyatları ekside kapandı. Spot piyasada ons başına 2.036 dolar seviyesinde işlem gören altının gram fiyatı 1.947 lira, çeyrek altın ise 3.197 liradan satılıyor.

Önemli bir kararla altın piyasasını etkileyecek yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Artık, altın ithalatında bildirim şartı getirildi ve bu durumun piyasayı nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Özellikle son iki yılda altın rezervlerini rekor seviyelere çıkaran Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), seçim öncesi piyasalarda denge sağlamak için bu stoklardan bir kısmını kullanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, cari açığı azaltmak amacıyla altın ithalatını kontrol altına alacak yeni bir karar aldı.

Temmuz ayı dış ticaret verilerini paylaşan Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın ilk 8 ayında cari açığın 58.5 milyar dolara ulaştığını belirtirken, bu rakamın 22 milyar 776 milyon dolarlık kısmının işlenmemiş altın ithalatından kaynaklandığını açıklamıştı.

Önceden Türkiye genelinde altın ithalatında bildirim şartı olmaması, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla değişmiş durumda. Sektör temsilcileri, bu kararın altın piyasasını etkileyerek krize sokabileceği yönünde endişelerini dile getiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir