Avrupa Uzay Ajansı’na ilişkin uydunun uzay enkazına çarpması son anda engellendi

Çevreye ziyan veren çöplerin birikmesi yalnızca Dünya’da bir sorun değil, birebir vakitte uzayda da bir sorun olmaya devam ediyor. Uzaya fırlatılan roketler, bozuk uydular ve öteki enkaz kesimleri Dünya yörüngesinde dönmeye devam ediyor. Uzay çöpleri kolay kolay yörüngeden de çıkmıyor. Bu nedenle birçok uydu, teleskop ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu uzay çöpleri nedeniyle büyük bir tehlike içerisindeler.

Uzay çöplerinden oluşan bir enkaz yığını geçtiğimiz günlerde Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Swarm uydusuna çarpmak üzereyken çarpışma son anda önlendi. Dünya’nın manyetik alanını inceleyen uydu, başıboş bir hurda modülüyle çarpışması önlenmek için acil durum hareketiyle hareket ettirildi.

Normalde büyük enkaz modülleri izlenerek muhtemel bir çarpışma ihtimali günler öncesinden hesaplanır. Daha sonra uydu operatörleri hesaplı bir biçimde uyduyu hareket ettirir ve tehlike geçince eski pozisyona geri getirir. Ancak 30 Haziran’da ESA’nın Dünya’nın manyetik alanını araştıran Swarm uydularından birine gerçek yönelen bir enkaz kesimi tespit edildiğinde mühendislerin sırf birkaç saati vardı.

UYDUNUN ENKAZA ÇARPMASI SON ANDA ÖNLENDİ

ESA, “ESA’nın Uzay Enkaz Ofisi, ABD Uzay Gözetleme Ağı’ndan gelen dataları tahlil ediyor ve ESA’nın Uçuş Denetim ve Uçuş Dinamikleri takımlarına muhtemel bir çarpışma ikazını veriyor. Bu mühlet ekseriyetle enkaz modülünün uyduya en yakın noktaya gelmesinden 24 saatten fazla bir müddettir. Lakin biz yalnızca sadece sekiz saatlik öncesinden ihbar aldık” dedi.

ESA mühendisleri uydunun yeni yörüngesinin öteki uydulara yahut enkazlara çok yakın olmamasını sağlamak ve ayrıyeten tehlike geçtikten sonra uyduyu yepyeni yörüngesine nasıl geri döndüreceklerine dair planlamaları yapmak için 8 saat boyunca ağır bir çalışma yürüttü.

Mühendisler, hem uzay çöpünden kurtulmanın hem de Swarm uydusunun daha yüksek yörüngeye inançlı bir formda girmesini sağlamak için dataları tahlil etti ve sırf dört saat içinde kaçınma hareketini hesaplamayı başardılar.

Swarm uydusu, iki takımyıldız arkadaşıyla birlikte problemsiz bir biçimde vazifesine devam ediyor. Lakin bu olay, uzay çöplerinin ne kadar büyük bir tehdit olabileceğini gösteriyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.