Bayan çiftçilere 35 milyon TL dayanak: 2025’e kadar 5 bin ton yaş zerzevat meyve alım garantisi

DuYıldız Holding Bayan Platformu çatısı altında Kerevitaş ve Superfresh tarafından hayata geçirilen, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen “Tarımın Bayan Yıldızları” projesinin tanıtımı, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin iştirakiyle gerçekleştirildi.

FIRSAT EŞİTLİĞİNİNİN KAPSAMINI GENİŞLETTİ

Kadınların ekonomik ve toplumsal olarak güçlenmesi maksadıyla çalışmalar yaptıklarını, faal iş birlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız Holding İdare Heyeti Lideri Ali Ülker, “Tarımsal takviyeyle binlerce bayan için fırsat eşitliği temelli uygulamalara ivme kazandırmayı hedefledik. Bu anlayıştan yola çıkarak ülkemizin en büyük ziraî ham unsur tedarikçilerinden biri olan Superfresh ile kontratlı bayan çiftçilerimizden direkt eser alımı gerçekleştireceğimiz kıymetli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Tarımın Bayan Yıldızları projesiyle kontratlı bayan çifçilerimize 3 yıl boyunca direkt eser alım garantisi vererek 35 milyon lira kıymet oluşturmayı hedefliyoruz” halinde konuştu.

KADIN GİRİŞİMCİLERE TAKVİYE DEVAM EDECEK

Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş, kısa mühlet evvel Birleşmiş Milletler’in dünya genelinde bayan teşebbüsçüler için elverişli ekosistemler yaratmayı amaçlayan Women’s Entrepreneurship Accelerator (WEA) teşebbüsüne dahil olduklarını ve bayan girişimciliğini desteklemeye devam edeceklerini de bildirdi.

TARIMIN YILDIZLARINA 500 BİN LİRA TEŞVİK

Paylaşılan bilgiye nazaran, proje kapsamında Kerevitaş’ın Superfresh markası için kontratlı bayan çiftçilere 2025 yılına kadar 5 bin ton yaş meyve zerzevat alım garantisi verilecek ve 35 milyon lira fiyatında bedel yaratılacak. Projede ayrıyeten bayan çiftçilere Yıldız Holding Bayan Platformu tarafından 500 bin lira meblağında teşvik de sağlanacak.

Sözleşmeli üretim mevzuatı geliyor

Türkiye’nin kalkınması ve üretimin artması için kırsala dönüşü hızlandıracaklarını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Sözleşmeli üretim tarımda kıymetli hale gelmeye başladı. Türkiye’de kontratlı üretimin en yaygın bilinen biçimi şeker pancarı üretiminde. Daha evvel taslak olarak duran çalışmayı yine gözden geçirip inşallah kısa müddette ülkemizin gerek bitkisel üretim gerekse de hayvansal üretim faaliyetlerinde kontratlı üretimi bir mevzuata kavuşturacağız. Takviyeleri üretim yapanlara bir ölçü daha yüksek tutup bu kontratlı üretimi cazip hale getirme arzusundayız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.