Birçoğumuzun İçindeyken Fark Edemediği Toksik Arkadaşlıkların 13 Belirtisi

Yıllar boyunca bir arkadaşlık ne kadar uzunsa o kadar kutsaldır düşüncesine alıştırılmaya çalışıldık. Hatta bir arkadaşlık yedi yıl içinde bitmezse hiçbir zaman bitmeyeceğine dair güya ‘bilimsel’ teorilerle karşılaştık. Hem aşk ilişkilerinde hem de arkadaşlık ilişkilerinde vazgeçmek kolay olmasa da kendi mental ve fiziksel sağlığımız için kabak tadı veren ilişkileri bitirmek en sağlıklı çözüm. 

Bu içerikte de bizim özellikle başrolü olduğumuz ama içindeyken fark edemediğimiz toksik arkadaşlık ilişkilerinin 13 belirtisini sizler için ele aldık. Umuyoruz ki hayatınızda bu işaretlere uyan çok az arkadaşınız vardır. Çok olsa bile her acı ve tatlı deneyim bizlere bir ders. Sözü daha fazla uzatmadan hadi bu işaretlerin neler olduğuna bakalım! 🙂

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-psy…

1. Bir başarı kazandığınızda mutlu olmuyorsa…

İşyerinde, okulda veya başka bir alanda güzel bir başarı elde ettiniz. Doğal olarak da bunu yakın arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz. Eğer aradığınızda yakın arkadaşınızın tepkisi direkt konuyu değiştirmeye yönelikse, ne yazık ki toksik bir arkadaşlığın içindesiniz. :/

2. Size karşı gereksiz bir kıskançlık duyuyorsa…

Arkadaşınız kiminle görüşüp görüşmediğinize karışmaya çalışıyorsa, başkalarıyla görüştüğünüzde gereksiz afra tafra yapıyorsa hemen o arkadaşlıktan kaçın! Çünkü bu da arkadaşlık ilişkinizin toksik olduğunun belirtisidir ve en kötü etkisi de sizi diğer sosyal alanınızdan engeller.

3. Arkadaşınızla konuştuktan sonra çok yorgun hissediyorsanız…

Bu durum her ne kadar fiziksel veya zihinsel yorgunluğa yorumlansa da, ne yazık ki bu da bir  toksik arkadaşlığın içinde olduğunuzun belirtisi. Tüm vücut sistemleri birbirine bağlı olduğu için psikolojik bir sancı çeksek de bu vücudumuza yansır. Bizim önerimiz böyle hissettiren kişilerden hemen kaçın!

4. Bazı zamanlar ona artık bir şey anlatmamanız gerektiğini düşünüyorsanız…

Arkadaşlarınızla yaşadığınız bazı kötü deneyimler, onlarla artık sıkıntılarınızı ve sevinçlerinizi paylaşmama isteğini doğurabilir. Herkes elbette ikinci bir şansı hak eder ama böyle hissetmenizi sağlayan insanları hayatınızdan uzaklaştırmak en kalıcı çözüm.

5. Zaman fark etmeksizin sizi herhangi saatte sadece kendi sıkıntısını anlatmak için arıyorsa…

Her arkadaşın birbirine destek olması gereken zamanlar vardır, normaldir. Ama toksik bir arkadaşlıkta karşı taraf artık bu durumu suistimal eder. Unutmayın, siz onun terapisti değilsiniz, arkadaşısınız.

6. Arkadaşınız kendi iyi yönlerini sizin kötü yönlerizle karşılaştırarak anlatıyorsa…

Arkadaşınız sadece kendini övüyorsa ve etrafındaki herkesi küçümsüyorsa, aman dikkat edin! Bu kişiler muhtemelen aşağılık kompleksi içerisindedirler ve sizi aşağılayarak bunu yok etmeye çalışırlar.

7. Giyiminizi, kuşamınızı ve size ait ne varsa aynısını yapmaya çalışıyorsa…

Arkadaşınız bunu bilinçli veya bilinçsiz yapıyor olabilir. Çoğu zaman bunu kötü anlamda yapmıyor olabilir hatta farkında bile olmayabilir ve sizin davranışınızı, giyiminizi vs. çok beğendiği için kendine entegre etmeye çalışıyor olabilir. Ama nihayetinde her ne niyetle yapılmış olursa olsun bu sizi oldukça rahatsız etmeye başlayabilir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alır…

8. Sürekli kendisiyle ilgili konuşup her olayı dramatize ediyorsa…

Eğer sürekli hayatının berbat olduğu ile ilgili konuşup olayların merkezine hep kendisini koyuyorsa, ne yazık ki, bu da kaçıp uzaklaşmanız gereken bir arkadaşlığın belirtisi.

9. Arkadaşlığınızı bir yarışmaya çeviriyorsa…

Sürekli kendi eşyalarını sizinkiyle kıyaslayıp üstüne bir de sizinkileri küçümsüyorsa bu ilişki iki yarışmacı arasındaki üstünlük kapışmasına dönmüştür.

10. Sizi kullanıyorsa…

Eğer sürekli sizi arayıp sizden bir şeyler istiyorsa, muhtemelen bu arkadaşlık onun için sadece çıkar ilişkisidir.

11. Sizi acımasızca eleştiriyorsa…

Atalarımızın da dediği gibi ‘Dost acı söyler.’ ama bu aşırıya kaçarsa burda bir sıkıntı vardır. Mesela bir elbisenin size yakışık yakışmadığını sorduğunuzda buna dürüstlükle cevap vermesi normaldir ama durduk yere sizin vücudunuzda bir yeri eleştiriyorsa burda bir sıkıntı vardır. Uzmanlara göre insanların başkalarını aşırı derecede eleştirmelerinin en büyük sebebi başkalarının kusurlarını söyleyerek kendi kusurlarını örtmek istemelerinden kaynaklı.

12. Size yanlış seçimler yaptırmaya çalışıyorsa…

Sevgilinizle en ufacık bir sorununuzda ‘Ayrıl ondan!’ tepkisi veren, veya diğer sorunlarda da sizi direkt kötü tarafa çekmeye çalışan bir arkadaşınız varsa geçmiş olsun.

13. Sevgili yapar yapmaz sizi unutuyorsa…

Eğer arkadaşınız sevgili yaptıktan sonra sizinle görüşmüyor hatta telefonlarınıza bile cevap vermiyor ama ilişkisi bittikten sonra da sürekli arayıp görüşmek istiyorsa bu arkadaşlığı da değerlendirmenin faydası var. :/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir