Çiftçiyi dolu vurdu, milyonlarca lira ziyan var

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Kurban Bayramı’nın ilk günü tesirli olan sağanak ve dolunun bahçelerde toplam 20 milyon TL’lik ziyana neden olduğu belirtildi.

Kurban Bayramı’nın 1’inci günü tesirli olan sağanak yağış ve dolu, ilçedeki ekili alanlarda ziyana neden oldu. Şeftali, armut, elma, üzüm ve cevizler doludan ziyan gördü. İnegöl Ziraat Odası Lideri Sezai Çelik, 50 çiftçiye ilişkin bin dönüm alanda toplam 20 milyon TL’lik ziyan oluştuğunu söyledi.

Zarar gören bahçelerde inceleme yapan Çelik, “Bayramın 1’inci ve 2nci günü epeyce fazla yağış oldu. Çiftçiler de bayram nedeniyle tarlalarına gitmediler. Bayramın akabinde ise dolu hasarını gördüler. Süle, Turgutalp ve Kayapınar mahallelerinde şeftali, elma, armut, üzüm, ceviz eserleri doludan ziyan gördü. Bu bir afet. Sigortasını yaptıran yahut yaptırmayan çiftçilerimiz var.

“ÇİFTÇİLERİN MAĞDURİYETİ NE OLACAK?”

Sezon başında TARSİM sigortası kilosu 3,5 TL’den yapıldı. Sonrasında fiyatlarda artış olunca sigorta acenteleri fiyatı 6 TL’ye çıkardı. Lakin bugün armudun kilosu 11-12 TL’den satılıyor. Bu çiftçilerin mağduriyeti ne olacak? Bu insanların mağduriyetleri mutlaka giderilmelidir. Bunun tek adresi TARSİM’dir. 50 çiftçinin bin dönüm alandaki eserlerinde toplam 20 milyon TL civarında ziyan meydana geldi. Çiftçimizin içi yanıyor” dedi.

Çiftçi Berkay İnanç de “Bölgemizde dolu sonucu eserlerimiz ziyan gördü. Yüzde 90’a varan kaybımız var. Eserlerimiz sigortalı, ancak enflasyon nedeniyle sigorta prim fiyatları düşük. Maliyetin epey altında. Yetkililerden bu hususta takviye bekliyoruz” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.