Çin başkanı Xi’nin bu fotoğraflarda neden olmadığı belirli oldu

Özbekistan’ın Semerkant kenti, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Doruğu’na katılan ülkelerin devlet liderlerini ağırlıyor.

Zirvede dün gerçekleşen görüşmeler dünyada da yakından takip edilirken, dün akşam yemeğinde gözler, Çin Devlet Lideri Xi Jinping’i aradı. Pandeminin patlak vermesinin akabinde birinci yurt dışı ziyareti kapsamında Özbekistan’a gelen Xi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya önderi Vladimir Putin dahil birçok başkanla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

SEBEBİ KOVİD POLİTİKASI

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Erdoğan ve Putin ile İran başkanı İbrahim Reisi ve Belarus başkanı Aleksandır Lukaşenko dahil konuk başkanlara kenti gezdirirken Çin önderinin orada olmaması dikkat çekti. Xi, öbür başkanlarla toplu fotoğraf çekimine, kent tipine ve akşam yemeğine katılmadı. Yemek sonrasında çekilen aile fotoğrafında da Xi’in yer almaması dikkat çekti. Ev sahibi ülke Özbekistan’dan bir yetkili, Xi’nin ve beraberindeki heyetin Kovid-19 kuralları nedeniyle toplu etkinliklere katılmadığını aktardı.

Çin, pandeminin başından bu yana “Sıfır Kovid Politikası” nedeniyle çok katı tedbirleri uygulamaya devam ediyor.

GÖRÜŞMELERİNE MASKEYLE KATILIYOR

Kravatsız diplomasinin yürütüldüğü Özbekistan’da Çin önderi Xi, ülkesinin uyguladığı Kovid-19 siyaseti sebebiyle yakın temastan kaçınıyor ve maske takmayı ihmal etmiyor.

Xi’nin, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde de maske taktığı görüldü.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.