Deutsche Welle’den ‘erişim’ açıklaması: Yasal yollara başvuracağız

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti’ne (RTÜK) lisans müracaatında bulunmayan Deutsche Welle (DW) ve Amerikanın Sesi (VOA) haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim manisi getirildi. DW Genel Müdürü Peter Limbourg, hususla ilgili açıklamasında “Yasal yollara başvuracağız” tabirlerini kullandı.

32 lisanda yayın yapan Almanya’nın milletlerarası medya kuruluşu DW’nin bütün sayfalarına ve VOA’nın internet sitesine Türkiye’den erişim dün akşam geç saatlerde engellendi.

RTÜK, 9 Şubat’ta memleketler arası haber sitelerine lisans müracaatında bulunmaları için 72 saatlik mühlet tanımıştı. DW ve VOA, lisans dayatmasına karşı “Amacı sansür uygulamak” diyerek müracaatında bulunmayacaklarını belirtmiş ve mevzuyu yargıya taşıyacaklarını duyurmuşlardı.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, erişim pürüzüne dair şu açıklamayı yaptı:

“Yaptığımız kapsamlı yazışmalarda ve ayrıyeten medya denetleme kurumu lideriyle yaptığımız ferdî görüşmelerde DW’nin neden bu türlü bir lisans için müracaatta bulunamayacağını açıklamıştık. Örneğin, Türkiye’de lisanslı medya, RTÜK’ün uygunsuz olarak değerlendirdiği çevrimiçi içeriği silmekle yükümlü. Bu durum bağımsız bir medya kuruluşu için kabul edilemez. DW, artık uygulanan erişim pürüzüne karşı yasal yollara başvuracak.”

YAYINCI KURULUŞLAR RTÜK’TEN LİSANS ALMADAN YAYIN VEREMİYOR

İnternetten yayın yapan platformlarının RTÜK’ten yayın lisansı almasını kural koşan yönetmelik, Resmi Gazete’de 1 Ağustos 2019’da yayımlandı. Böylelikle Netflix, BluTV ve Puhutv üzere dijital platformlar RTÜK’ün kontrolü kapsamına girdi.

Kamuoyunda ‘Sansür yasası’ olarak anılan bu yönetmelikle birlikte yayıncı kuruluşlar artık RTÜK’ten lisans almadan yayın hizmetleri veremiyor.

İnternet üzerinden radyo lisansı için 18 bin 217 TL, internet üzerinden televizyon yayını için 182 bin 168 TL ve internet üzerinden isteğe bağlı yayın hizmeti yayını için de 182 bin 168 TL lisans fiyatı alınıyor.

Yönetmelik gereği yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak durumunda.

Bu yayın platformları ayrıyeten kollayıcı sembol sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin içeriği hakkında sesli yahut yazılı olarak bilgilendirmekle de sorumlu.

ALTERNATİF YOLLARDAN ERİŞİM MÜMKÜN MÜ?

Erişim mahzuru kararının akabinde VOA, “İnternet içeriklerine erişim manisi yaşandığı vakit Voice of America’yla (VOA) muahedeleri da olan ‘Psiphon’ ve ‘nthLink’ program ve uygulamalarını kullanarak sansür ve engellemeleri aşıp internette istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

DW de okurlarını VPN, DNS değiştirme, TOR tarayıcısı ve Psiphon ile erişim pürüzünün aşılabildiğinin anlatıldığı haberine yönlendirdi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.