Diyarbakır’da STK’lerin bulunduğu binaya silahlı taarruz

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan iş merkezi Nuyap Office Center’a, dün gece ateş açıldı.

Kürtçe habercilik alanında çalışmalar yürüten Botan International, Kurdish Studies Center (KSC), Dayanışmanın Bayan Hali (DAKAHDER), Diyarbakır Siyasal ve Toplumsal Araştırma Enstitüsü (DİSA), Pir Said Derneği’nin de bulunduğu binasın kapısına iki el ateş edildi.

Botan International’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Diyarbakır’da Botan International’in de ofisinin bulunduğu Nuyap Office Center’in kapısına dün gece kimliği belirlenemeyen bireyler tarafından iki el ateş edildi. Bir medya ofisi ve birçok STK ve iş yerinin bulunduğu yapıya silahlı ihtar yapılması son derece tasa verici” sözleri kullanıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yazılı açıklama ile akına reaksiyon gösterdi.

Saldırganın bir an evvel bulunmasını istenen açıklamada, “Diyarbakır’da Kürtçe gazetecilik alanında çalışmalar yapan Botan International dâhil birçok sivil toplum örgütünün ofislerinin bulunduğu bina dün gece kurşunlandı. Sorumluların bir an evvel bulunup cezalandırılmasını ve hücumun tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılmasını bekliyoruz” denildi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği de “Aralarında Kürtçe gazetecilik alanında çalışmalar yapan Botan International ve kimi STÖ ofislerinin bulunduğu bina kurşunlandı. Saldırıyı en sert formda kınıyor, sorumluların bir an evvel bulunup cezalandırılmasını istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Saldırının tüm istikametlerinin araştırılmasını isteyen Hudut Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “Diyarbakır’da Botan International dahil birçok STK’nın da ofisinin bulunduğu Nuyap Office Center’in kapısına dün gece iki el ateş edildi. Saldırıyı kınıyor, sorumluların belirlenip cezalandırılması & hücumun tüm boyutlarının ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.