Elon Musk, Tesla’nın yüzde 3,5’ini işten çıkaracak

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk, Tesla’nın toplam işgücünün yüzde 3,5’ini işten çıkaracağını açıkladı.

Geçtiğimiz gün düzenlenen bir aktiflikte konuşan Musk, Tesla’nın önümüzdeki üç ay içinde maaşlı işgücünü yüzde 10 oranında azaltacağını ve bu süreçte saatlik çalışan sayısını artıracağını söyledi.

Reuters bu ayın başlarında yayımladığı bir raporda, Musk tarafından kaleme alınan bir e-postaya atıfta bulunarak araba şirketi Tesla’da işe alımların durdurulduğunu ve yüzde 10 küçülme kararı aldığını aktarmıştı.

Raporda, Musk’ın iktisat hakkında “süper berbat bir hissi” olduğunu söylediği belirtilmişti.

‘BİR YIL SONRA ÇALIŞAN SAYIMIZ DAHA FAZLA OLACAK’

CNBC tarafından hususla ilgili Tesla çalışanına gönderilen e-postada ise Musk’ın şirketin maaşlı çalışan sayısını yüzde 10 azaltacağını ve saatlik çalışanını artıracağını söylediği belirtilmişti.

Musk, Tesla’nın işten çıkarma duyurusunun toplam işgücünün yaklaşık yüzde 3,5’ini etkileyeceği manasına geldiğini ve maaşlı çalışanların Tesla çalışanlarının yaklaşık üçte ikisini oluşturduğunu söyledi.

Musk, “Bundan bir yıl sonra, hem maaşlı hem de saatlik olarak çalışan sayımızın daha yüksek olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

‘BU, KÜÇÜK SONUÇLARI OLAN KÜÇÜK BİR DAVA’

Geçtiğimiz Pazar günü ise iki eski Tesla çalışanı, “toplu işten çıkarmalar” ile ilgili ABD federal maddelerini ihlal ettiği teziyle şirkete dava açmıştı.

CEO Musk ise davalar ile ilgili yaptığı açıklamada kıymetli ve desteği olmadığını bildirirken, “Bu, küçük sonuçları olan küçük bir dava” halinde konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk, Tesla çalışanlarına haftada en az 40 saat ofise gelmeleri yahut şirketten ayrılmaları gerektiğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.