Elon Musk’ın ‘sahte hesap’ açıklaması, Twitter’ı daha ucuza alma uğraşı mı?

Getty Images

Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alma muahedesini “sahte hesaplar tasası nedeniyle” askıya aldığını açıklamasının akabinde, Twitter’ın idare şurası liderinden açıklama geldi.

Twitter hesabından açıklama yapan Parag Agrawal, şirketin, kullanıcıların yüzde 5’inden daha azının geçersiz hesap olduğunu değerlendirdiğini belirtti.

Musk ise bu açıklamaya “gülen kaka yığını” emojisiyle cevap verdi. Akabinde da Twitter’ın uydurma hesapları hafife aldığına dair kanısını bir sefer daha lisana getirdi.

Uzmanlar, Musk’ın Twitter’ın satışı için bir sefer daha masaya oturarak pazarlık yapmayı ve fiyatı düşürmeyi hedeflediğini söylüyor.

Bu görüş, Pazartesi günü Musk’ın katıldığı bir teknoloji konferansında “Twitter muahedesinin daha düşük bir fiyata yapılması ihtimal dışı değil” açıklaması yapması üzerine daha da ciddiyet kazandı.

Musk, düzmece hesapların şirketin açıkladığının dört katı kadar fazla olabileceğini savunuyor.

Agrawal ise bir dizi tweet atarak şirketin açıkladığı sayıların yanlışsız olduğunu söyledi; bunları datalarla, gerçeklerle tartışabileceğini belirtti. Twitter’ın günlük olarak 500 binden fazla hesabı geçersiz olabileceği kuşkusuyla askıya aldığını; milyonlarcasını da kapattığını açıkladı.

Musk, geçen hafta ‘Twiter’daki kelam konusu hesapların bütün kullanıcı sayısının yüzde 5’inden az olduğuna’ ait datanın teyit edilmesini beklediğini söyleyerek satış mutabakatını askıya almıştı.

Açıklamanın akabinde Twitter’in payları açılış evvel piyasa süreçlerinde yüzde 25 oranında paha kaybetti. Şirketin payı 38 dolara kadar düştü. Musk ise şirketi satın alırken pay başına 54,20 dolar teklif etmişti.

Twitter iki hafta evvel yaptığı açıklamada yılın birinci üç ayında uydurma hesapların kullanıcıların tamamının yüzde 5’ini aşmadığını duyurmuştu.

Satış için geçen ay uzlaşmaya varılsa da, muahedenin birkaç ay daha sonuçlanması beklenmiyor.

Wedbush Securities isimli şirketten uzman Dan Ives, Musk’ın Twitter yatırımı için gelir kapısı olan Tesla paylarındaki büyük düşüşün, Musk’ın halinde değişikliğe yol açtığını söylüyor. Ives, Musk’ın Twitter’ın satışını da daha düşük bir fiyata kapatmayı umduğu görüşünde.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.