Emekli Tümamiral Cihat Yaycı’dan bir FETÖ öyküsü: ‘Asker bu türlü bir skandal görmedi’

Sözcü gazetesi muharriri Hürmet Öztürk, bugünkü “Asker, bu türlü bir skandal görmedi” başlıklı yazısında Tümamiral Cihat Yaycı’nın hiç imtihana katılmadan askeri liseye giren, kurmay binbaşılığa kadar yükseltilen, 15 Temmuz’da darbeye katılan ve tespit edilince firar eden L. Dündar’ın öyküsünü anlattığını köşesine taşıdı.

Kamuoyunda daha evvel duyulmayan olayı Öztürk’e anlatan Yaycı, “Hiç imtihana katılmadan askeri liseye giren, kurmay binbaşılığa kadar yükselti­len, 15 Temmuz’da darbeye katılan, sonrası tespit edi­lince firar eden, Bylokçu, aile uzunluğu FETÖ’cü L. Dün­dar’ın akıllara sakinlik verecek sahtekarlık hikaye­sini anlatacağım.

Kripto örgüt üyelerini deşifre etmek için geliştirdiğim ‘FETÖ­METRE’ uygulamasına takılan L. Dündar’ın, askeri lise girişiyle ilgili yazılı ve kelamlı imtihanların yanı sıra spor ve sıhhat testine girmeden kurmay binbaşılığa kadar yükseltildiği tespit edildi” dedi.

Yaycı şöyle devam etti:

“1.Dündar’ın, yabancı lisan imtihanı sorularını da evvelce temin ettiği ve yurtdışı misyona gönderildiği tekrar FETÖMET­RE ile belirlendi! FETÖ’nün darbe teşebbüsünde yer alan ve FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandı­ğı da tespit edilen L. Dündar adliyeye sevk edildi, lakin isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı. Hür bırakıldığı tarihten sonra da izini kaybettirdi.

15 Temmuz’dan sonra tüm çalışanın askeri lise, harp okulu ve harp akademileri imtihanlarını FETÖMETRE ile in­celedik. 1993’te yapılan Deniz Lisesi giriş imtihanına katılan 3 bin 104 adaydan Deniz Binbaşı L.Dündar’ın listede olmadığını belirledik.

GİRİŞ DOKÜMANINDA DİĞER İSİM

Sınavlara girdiğine ait en ufak bir ize rastlanmadı! Bunun üzerine idari tahkikat başlatan yetkililer, Dündar’ın kelam konusu imtihana girdiğine dair rastgele bir evraka de ulaşamadı. Bu­nun yanı sıra mülakat, ön sıhhat ve fiziki yeterlilik testlerine de katılmadığını saptandı..

Dündar’ın, kendisine ilişkin oldu­ğunu tez ettiği ve imtihan değer­lendirme komitesince ıslak imzalı hazırlanan imtihan sonuç evrakındaki aday numarasının ise Murat T. isimli adaya ilişkin çıktı. Burada da değişik bir durum var: İmtihan giriş evrakında ismi olan Murat T. imtihanda esasen elenmiş.

Ankara Cumhuriyet Başsav­cılığınca tabiri alınan Murat T, uzunluğu kısa olduğu için birinci müracaatta elendiğini, bu ne­denle imtihanın başka evrelerine giremediğini söyledi.

‘NASIL GİRDİĞİMİ HATIRLAMIYORUM’

Soruşturmayı yapan yetkilile­rin görüştüğü L. Dündar, yazılı imtihana nerede, ne vakit ve nasıl girdiğine dair periyot arka­daşlarının tersine net karşılıklar veremedi ve soruları ‘Hatırlamı­yorum’ diyerek geçiştirdi.

İdari ve isimli soruşturma sonu­cu Dündar’ın başarılı gösterildiği 1993’teki imtihan kıymetlendirme kurulunda bilgi süreç perso­neli olan komutanın, 15 Tem­muz’dan çabucak sonra tutukla­nan ve ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan sanık eski tuğamiral N.A. Demirhan’dı.

1.Dündar’ın, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığı, yabancı lisan imtihanı sorularını evvelce elde ettiği, FETÖ’den ihraç edilen 1’inci ve 2’nci sicil amirleri tarafından yüksek not verilerek yükselmesi sağlandı. Dündar’ın eşi 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ait davada sanık olarak yer aldı. Kıyı Güvenlik Komutan­lığı’nda üsteğmen rütbesindeki kardeşi hakkında ise ‘Ankesör­lü telefon’ soruşturmasında süreç yapıldı ve kamu görevin­den ihraç edildi.

LİSE GÜNLÜĞÜNDEKİ ‘TESADÜF’

Deniz Lisesindeki periyot ar­kadaşlarının mezuniyet yıllığına düştüğü notlar da Dündar’ın De­niz Lisesi imtihanına girmediğine işaret ediyor. Dündar’a, ‘köfte’ lakabını takan arkadaşlarından C.K’nin, mezuniyet günlüğüne, ‘L. Dündar’ın okula girmesi tam bir tesadüf sonucudur. İmtihan sonuç listesinde ismi olmamasına karşın bir isim benzerliği sonucu bu okula girmiştir’ notunu düş­müş. Bir diğer devir arkadaşı O.T’. de ‘Köfte, isim ben­zerliğinden doğan tesadüf sonucu okulumuza girmiş­tir’ yazmış…

‘Köfte’ açıkçası herkesi uyutmuş. ‘Adli kontrolle’ ser­best bırakıldıktan sonra uçmuş gitmiş. Kim bilir nerede?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.