Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevinin ‘dilek ağacını’ yaktılar

Elinde yanıcı unsurla gelen iki kişi, cemevinin bahçesindeki sembol ‘dilek ağacını’ yaktı. Yakalanan bireyler, “İnancımıza aksi bir şey. Canımız sıkıldığı için yaktık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen ay ziyaret ettiği Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Hüseyin Gazi Cemevi ve türbesinin bahçesinde bulunan ‘dilek ağacı’ iki kişi tarafından üzerine yanıcı husus dökülüp yakıldı. Ağacı yakan iki kişi, kaçtıkları arabanın plakasının güvenlik görevlilerince alınmasıyla polis tarafından yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oturacağı yerin çabucak gerisindeki duvarda bulunan Atatürk, Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali’nin yağlı boya fotoğraflarının üzeri boyayla kapatılmıştı. Çerçeveletilip getirilen fotoğraflar bu defa karşı duvara asılmıştı. Bu duruma kimi Alevi dernekleri ve dedeler tarafından reaksiyon gösterilmişti. Cemevi yetkilileri, üzeri kapatılan fotoğrafların yerine çerçeveli fotoğrafların asılacağını ve bunun için sipariş verildiğini söyledi.

DİLEK AĞACINA SALDIRI

Cemevi, bu sefer bahçesinde bulunan ‘dilek ağacı’nın yakılmasıyla gündeme geldi. Hüseyin Gazi Cemevi Dedesi Hüseyin Öz, yaşananları SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

“Dilek ağacı geçmişten günümüze aktarılan bir kültür. Bu kültürü sürdürmek için bahçemize ağaç dikmiştik. Gelen vatandaşlardan kimileri ağacın kısımlarına renkli bezler, ipler bağlıyor, dilekte bulunuyorlardı. Saat 16.00 civarında cemevine 06 ELA 69 plakalı arabayla gelen bireylerden birisi araçtan inip bez bağlama mazeretiyle ağaca yaklaşıp, elinde bulunan yanıcı maddeyi ağaca döküp tutuşturdu. Arabada bulunan kişi de ağacın yakılışını fotoğrafladı. Güvenlik vazifelileri ve vatandaşlar yanan ağacı söndürmeye çalışırken, ağaç yakan iki kişi de olay yerinden kaçtı. Lakin, plakasını öğrendiğimiz araçla ilgili Emniyet’e ihbarda bulunduk. Birisi Alevi, başkası ise çok dinci olduğu belirtilen kişi yakalandı ve sorguya alındı.”

“CANIM SIKILDI, YAKTIM”

Dilek ağacını yakan şahıslardan birisi sözünde, “Dilek ağacı ve ona bez bağlanması benim İslam anlayışıma uygun değil. Bu şirktir. Orada dilek ağacı bulunduğunu öğrendiğimde yakmaya karar verdim. Bu türlü bir ağacın bulunması canımı sıktı. Ben de gereğini yaptım. Hatta yaktıktan sonra uygunca yanıp yanmadığını da denetim ettim” dedi.

Dilek ağacının yakılmasını “Organize bir eylem” olarak kıymetlendiren Cumhuriyet Savcısı, iki gün gözaltı mühleti verdi, bu hareketin kimlerin talimatıyla yapıldığını da araştırmaya başladı. Ankara’da daha evvel üç cemevine hücum olmuştu. Saldırganların Hüseyin Gazi Cemevi’nde de keşif yaptıkları ortaya çıkarılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.