Fenerbahçe’den 3 Temmuz toplantısı: ‘Bu iş masada bitecek’

Fenerbahçe Kulübü, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin “Futbolda Şike Davası“nda eski başkan Aziz Yıldırım ile yöneticiler hakkında verilen beraat kararlarını onamasının akabinde atılan adımlarla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Ülker Stadı’nda düzenlenen toplantıya Fenerbahçe Kulübü İdare Heyeti Üyesi Fethi Pekin ve kulübün avukatlarından Erden Gürden katıldı.

Fethi Pekin, yaptığı açıklamada, sarı-lacivertlilerin kelam konusu periyotta uğradığı ziyanların tazminine ait şunları aktardı:

“Uğradığımız ziyanların tazmini için çalışmalarımızı 4 yıldır devam ettiriyoruz ve muhakkak dönemeçlerde, vakitlerde türel uğraşımızı devreye sokuyoruz. Bunlardan birincisi geçen sene ağustos ayında Türkiye Futbol Federasyonuna açtığımız tazminat davası. Bu dava federasyonun Fenerbahçe’yi 2011-2012’de UEFA Şampiyonlar Ligi’ne göndermemesi sonucunda doğan ziyanları için açılmış bir dava. Bu davamızın birinci duruşması 9 mart 2022’deydi. İçişleri Bakanlığına açtığımız tazminat davası ise tam yargı davası. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne men kararından doğan ziyanların tazmini. Başından beri biz devletimize dava açmak yerine helalleşmek tabirini kullandık. Bu beyanda da İçişleri Bakanlığına bir sulh müracaat dilekçesiyle başlattık fakat yanıt alamadığımız için davayı ikame ettik. Zamanlamayı soranlar var. Hukukumuzda hak düşürücü müddetler var. Bu yüzden dava bu devirde açıldı.”

Fenerbahçe’nin kamu faydasına heyeti bir spor kulübü derneği olduğunu vurgulayan Pekin, “Bizim idare şurası olarak helalleşmek önceliğimiz fakat bir de kanunun getirdiği birtakım sorumluluklarımız var. Yeni maddeyle bunlar perçinlendi. Bu iki dava ve olası atılacak adımlarla ilgili çalışmalar devam etmekte. Fenerbahçe’nin haklarını savunmaya her daim sonuna kadar gideceğiz” sözlerini kullandı.

Söz konusu süreçte UEFA’nın federasyona mektup yazdığını ve Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men etmesi talebinde bulunduğunu hatırlatan Pekin, şöyle devam etti:

“Aksi taktirde hem Fenerbahçe’nin hem de Türk futbolunun ağır yaptırımlarla karşılaşabileceğini tabir ediyorlar. Buna yanıtı da 24 ya da 48 saat içinde istiyorlar. Federasyon, kulübümüze ‘siz çekin takımı’ diye telkinde bulunuyor lakin natürel kulübümüz yapmıyor. UEFA’nın sıfır tolerans kuralı var. Ülke tarafından verilmiş men kararı olduğu için kendileri de rahat rahat bu kararı alıyor. Bunun üzerine UEFA’ya Fenerbahçe 45 milyon avro tazminat davası açıyor. Sonrasında 8. ayında davayı geri çekiyor. Neden bu davayı geri çekiyor ? Ülke menfaatlerini gözeterek geri çekiyor. Nedir bu ülke menfaati? Türkiye’nin rastgele bir biçimde sportif karşılaşmalardan ceza görmemesi. Sportif karşılaşmalara mesken sahipliği yapmasının engellenmesi üzere yaptırımlar bize söyleniyor. Fenerbahçe’de ülkemizin menfaatlerini gözeterek davayı geri çekiyor.”

Fenerbahçe’nin maddi ziyanlarının uzman tarafından hesaplanacağını aktaran Pekin, Beşiktaş ile oynanma talebinde bulundukları Muhteşem Kupa finali ile 1959 öncesi şampiyonlukların tesciline ait isteklerine TFF’nin rastgele bir karşılık vermediğini de kelamlarına ekledi.

“BU İŞ BENCE MASADA BİTECEK”

Resmi olarak helalleşme noktasına geldiklerini anlatan Gürden, şunları söyledi:

“Fenerbahçe’nin maddi ve manevi zararlarıyla ilgili İçişleri Bakanlığına müracaatta bulunduk. Maddi-manevi davadır, prestijin geri verilmesi talebi vardır. Aklandık lakin hukukî kişilik manasında Fenerbahçe’nin uğradığı ziyanlar tazmin edilmedi. İdari mahkemesinden istediğimizi alamazsak bunda sonlu tutmayacağız ki bizim istediğimiz sulh ile bunun tamamlanması, helalleşme olması. Akın Fenerbahçe’ye yönelik başlatılmış. Türk futbollunu ele geçirmek için Fenerbahçe’ye saldırıyorsunuz. Doğan ziyanlar inanılmaz. Sayıları mümkün olduğu kadar somutlaştırmaya çalışıyoruz. Bu uzun bir süreç. Bu iş bence yargılama sonucu bitmeyecek, masada bitecek.”

Fenerbahçe üzere bir topluluğa yapılanların karşılıksız bırakılamayacağına inandığını kaydeden Gürden, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Yargı bizde biraz yavaş. O yüzden bir tarih veremiyorum lakin temennim bir an evvel sona ermesi. Devletimizin bu gayretleri karşılıksız koymayacağını, Fenerbahçe topluluğunu bu keder içinde bırakmayacağımızı biliyoruz. O devirde maddi ziyanların karşılığı yok. Devletimizle karşılıklı oturup nasıl sayıda anlaşırız bilmiyoruz. Buna sebep olan terör örgütü, o yüzden birinci başvuracağımız yer devletimiz oldu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.