Finlandiya: PKK konusunda Türkiye’ye teminat verebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya‘nın NATO‘ya üyelik süreci ve son devirde Türkiye ile yaşanan gerginlikler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Pekka Haavisto, NATO’ya üyelik sürecinde ortaya çıkan sıkıntıların çözülebileceği konusunda optimist olduğunu, lakin biraz vakit alacağını söyledi.

‘PKK FAALİYETLERİNİN YAKINDAN TAKİP EDİLMESİ ÜZERİNE GARANTİ VERİLEBİLİR’

Pekka Haavisto, Türkiye’ye terör örgütü PKK‘nın Finlandiya’daki irtibatlarının daha yakından izleneceğine dair teminat verilebileceğini söyledi.

Haavisto, “Türkiye’ye mutlaka bu cins garantiler verilebilir. PKK, Avrupa’da terör listesinde yer alan bir örgüt. Finlandiya topraklarında rastgele bir terör faaliyetine yer hazırlamamak için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir” dedi.

‘SİYASİ KARARLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNİ ETKİLEYEMEZ’

Pekka Haavisto, Türkiye’nin Finlandiya’dan iadesini istediği bireyler hakkında ülkesindeki hukuk mevzuatına nazaran hareket edileceğini lisana getirdi.

Haavisto, “Bu süreç hukuk mevzuatımıza nazaran uygulanıyor. Hukuk önünde siyasi kararlar, yargının işleyişini etkileyemez. Bu bizim için temel bir ilkedir” dedi.

Haavisto ayrıyeten, Finlandiya’nın Türkiye’ye yönelik bir silah ihracatı kısıtlaması uygulamadığını da kelamlarına ekledi.

ERDOĞAN-NİİNİSTÖ GÖRÜŞMESİ

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, NATO içinde bir müttefik açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışın dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını belirtti.

Erdoğan, Türkiye’nin ulusal güvenliğine ve halkına yönelik açık bir tehdide karşı verdiği yasal ve kararlı gayrete hürmet gösterilmesini ve bu uğraşa takviye verilmesini beklemenin en doğal hakkı olduğunu tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.