Fuat Avni’nin istihbaratçısına müebbet

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığının ele geçirilmesi hareketine ait ortalarında Fuat Avni Twitter hesabına bilgi aktardığı belirlenen Mustafa Koçyiğit’in de bulunduğu 2 sanığa verilen müebbet ile 5 sanığa verilen 13 yıl 4’er ay mahpus cezalarını onadı.

Daire, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince 17 sanık istikametinden 18 Ocak 2021’de karara bağlanan davaya ait temyiz incelemesini tamamladı.

Buna nazaran, Fuat Avni Twitter hesabına bilgi aktardığı tespit edilen eski Başbakanlık uzmanı Mustafa Koçyiğit ile İstihbarat Daire Başkanlığı eski çalışanı Bülent Günay’a “anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs” kabahatinden verilen müebbet mahpus cezaları onandı.

“Anayasal sistemi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım”
hatasından 13 yıl 4’er ay mahpusa mahkum edilen sanıklar Ahmet Özkan Özalp, Hamdi Özdere, Muhammet Serhat Al, Nushet Şehmus Mungan ve Hasan Demir’e verilen cezaların da onanması kararlaştırıldı.

BOZULAN CEZALAR

Aynı cürümden sanık Haşim Türker’in 16 yıl 6 ay, sanık eski emniyet müdürü Akif Güngör’ün ise 13 yıl 4 ay mahpusla cezalandırılmalarına ait kararlar ise bozuldu.

Kararda bu sanıkların, 15 Temmuz’da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığının ele geçirilmesi için örgütsel haberleşme programı üzerinden başka örgüt mensuplarına talimat verdikleri, Daire Başkanlığında bulunan istihbarat bilgilerini depolayan sistemin geri dönülemeyecek biçimde kapatılması suretiyle Türkiye’nin istihbarat bilgileri açısından zafiyete uğratılması konusunda yönlendirmede bulundukları bildirildi. Bu biçimde darbe teşebbüsüne etkin olarak katıldıkları belirlenen sanıkların darbe teşebbüsü hareketinde “asli fail” oldukları, “anayasal sistemi ortadan kaldırmaya teşebbüs” hatasından cezalandırılmaları gerektiği kaydedildi.

Sanıklar Koçyiğit, Günay, Türker ve Güngör’ün Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 330’uncu unsurunda belirtilen “devletin bâtın kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk emeliyle açıklama” hatasından cezalandırılması kararları da bozuldu.

TCK’nin 328’inci hususunda “devletin bâtın kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk gayesiyle temin etme” hatasının düzenlendiği, 330’uncu unsurda ise bu bilgilerin açıklanmasına ait cezanın karar altına alındığı belirtilen kararda, bu iki cürmün da başka ayrı hareketler olarak kıymetlendirilmesi ve sanıkların her iki hatadan da cezalandırılmaları gerektiğine işaret edildi.

TCK 328’de belirtilen hatası işleyenlere 20 yıla kadar mahpus, TCK 330’da belirtilen cürmü işleyenlere ise müebbet mahpus cezası verilmesi öngörülüyor.

Daire ayrıyeten, mahallî mahkemece FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olma” cürmünden 7 yıl 6 ay ile 10 yıl 6 ay ortasında değişen vadeli mahpusa mahkum edilen sanıklar Gazi Topal, Mahmut Orak, Nazmi Mert, Murat Ahmetoğlu, Eyüp Liste, Reşat Arıkan, Yusuf Ziya Sarı ve Abdullah Öner hakkındaki kararların de bozulmasını kararlaştırdı.

FUAT AVNİ’YE BİLGİ AKTARDIRLAR

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararında, sanıkların hareketlerine ait bilgilere de yer verildi.

Buna nazaran, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında bulunan tüm Türkiye’ye ilişkin istihbarat datalarının sisteme log kaydı düşmeden alınması için Akif kod isimli Mustafa Koçyiğit’in öteki sanıklara talimat verdiği, bu talimatı Akif Güngör ve Haşim Türker’in sanık Bülent Günay’a ilettiği, sanık Bülent Günay’ın da aldığı örgütsel talimat çerçevesinde İstihbarat Daire Başkanlığı sistem odasına izi sürülemeyen bir sistem kurduğu anlatıldı.

Bu yolla elde edilen bilgilerin örgütsel faaliyet kapsamında FETÖ’nün gayeleri doğrultusunda kullanıldığı, Fuat Avni isimli Twitter kullanıcısına da aktarıldığı kaydedildi.

Kararda, şu tespite yer verildi:

“Bu halde İstihbarat Daire Başkanlığındaki istihbari bilgilerin 2 yıl boyunca sanıklar Haşim Türker ve Mustafa Koçyiğit’in belirttiği tarzlarla sanık Mustafa Koçyiğit’e iletildiği, Mustafa Koçyiğit’in de bu bilgileri örgütsel organizasyon/paralel devlet yapılanması niteliğinde olan FETÖ içerisinde kendisinin üstünde bulunan bireylere örgütsel faaliyet kapsamında ilettiği, bu istihbari bilgilerin bir kısmının yüklü olarak yurt dışında faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından Fuat Avni isimli Twitter adresinden Türkiye’yi iç karışıklığa sürüklemek ve milletlerarası alakalarda sıkıntı durumda bırakmak maksadıyla paylaşıldığı konuları tespit edilmiştir.”

15 TEMMUZ’DA İSTİHBARATI ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR

Sanıkların yargılandığı davaya ait hazırlanan iddianamede de 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasındaki aksiyonları yer almıştı.

İddianamede, sanıkların darbe teşebbüsü olduğu sırada örgütlü halde silahlanma arayışına girdikleri, darbe teşebbüsünün yönetici takımı olan “yurtta sulh konseyi” üyesi olarak gösterilen eski tuğgeneral Mehmet Partigöç ile irtibatlı oldukları anlatılmıştı.

Darbe teşebbüsü sırasında sanıkların örgütün emel ve faaliyetleri kapsamında İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirmeye ve darbe teşebbüsü mühletince bütün Türkiye’de istihbarat işlevlerini fonksiyonsuz hale getirmeye çabaladıkları belirtilmişti.

Sanıkların FETÖ’nün gayeleri, örgüt elebaşı Gülen’in talimatları doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına sızdırıldığı, örgütün siyasal amaçları doğrultusunda zımnî bilgilere eriştikleri, bunları örgüt içindeki “mahrem abi” ve “imamları”na aktardıkları söz edilen iddianamede, 400 terabayt bilginin log kayıtlarına düşmeyecek sanal sunucu oluşturularak temin edilip örgüte aktarıldığının belirlendiği kaydedilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.