Hollanda, su kasvetiyle çaba ediyor

Hollanda hükümeti, ülkede kurak geçen haziran ve temmuzun akabinde kullanılabilir su ölçüsünde önemli azalma meydana geldiğini, bununla uğraş için Ulusal Su Kıtlığı Yönetiminin (MTW) kurulduğunu bildirdi.

Yeni tedbirler alınacak

Açıklamada, kurak geçmesi beklenen yaz aylarında kullanılabilir pak suya erişimin sürdürülmesi için yeni tedbirlerin alınacağına işaret edilerek ulusal ve lokal su yönetimleri ve şirketlerden oluşan MTW’nin, susuzluğa karşı gerekli önlemleri alabileceği söz edildi.

“Ciddi su kahrı çekiliyor”

MTW’nin kuraklık krizini ele almak için kısa periyotta acil tahlillerin yanı sıra uzun periyodik planlar da ortaya koyacağına dikkat çekilen açıklamada, MTW’nin başkanlığını yürütecek Michele Blom’un “Sıcak havalar ve etraf ülkelerden gelen ırmakların debisindeki düşüklük sebebiyle haftalardır önemli su ezası çekiliyor.” tabirine yer verildi.

Tarım ve deniz ulaşımı etkilenecek

Açıklamada, su ezasından en fazla tarım ve deniz ulaşımının etkilenmesinin beklendiğine işaret edilerek Altyapı ve Su Bakanı Mark Harbers’in, “Su azlığı tarım ve deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.” sözü aktarıldı.

AA’da yer alan habere nazaran, tarım faaliyetlerinin su meşakkati sebebiyle verimsizleşeceği hatta sekteye uğrayabileceği belirten açıklamada, ırmak ve kanallardaki su düzeyinin azalması durumunda ülke içi deniz ulaşımının kesintiye uğrayabileceği kaydedildi.

İçme suyu ve pak suya erişimin devam etmesi için halka, suyu daha dikkatli kullanma uyarısı yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.