İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna’da: Rusya’ya yaptırımlar hazır

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar ve Rusya ile yaşanan gerilimde Ukrayna’yı destekleyen Batılı ülkelerin liderleri Kiev yönetimine desteğini sürdürüyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya sınırındaki gergin durumu görüşmek üzere akşam saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İngiltere Başbakanı Johnson’ı Mariyinsky Sarayı’nın kapısında karşıladı. İki lider, birbirine sıcak yaklaşırken uzun uzun tokalaştı. İkili, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

JOHNSON: YAPTIRIMLAR HAZIR

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ikili görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Johnson, “Rusya Kiev’i işgal ederse yaptırımlar hazır” diyerek şu açıklamaları yaptı:

“Acı bir gerçekle yüzleşmek zorundayız ki, biz burada dururken Ukrayna sınırında 100 binden fazla Rus askeri toplanıyor. Belki de hayatımızda görebileceğimiz Ukrayna’ya karşı düşmanlığın en büyük göstergesi olabilir. Şu anda konuşlanan askerlerin sayısı, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmek için gönderdiği 30 bin askeri gölgede bırakıyor ve o işgalde herkesin bildiği gibi 13 bin Ukraynalı öldürüldü. Ukrayna’nın daha fazla işgali siyasi bir felaket, insani bir felaket ve aynı zamanda askeri bir felaket olacaktır”

Foto: Reuters

“88 MİLYON STERLİNLİK İNGİLTERE FONUNU AÇIKLADIM”

Johnson, 2015ten beri İngiltere’nin Ukrayna’ya destek verdiğini vurgulayarak, “İngiltere ve diğer ülkeler, bu olanlara nasıl karşılık verdiğimiz ve nasıl yardım ettiğimiz konusunda Ukrayna ve dünya halkı tarafından yargılanacak. 2015’ten beri İngiltere, 22 binden fazla Ukraynalı askeri personeli eğitti ve Ukrayna’ya 2,2 milyon sterlin değerinde ölümcül olmayan askeri teçhizat sağladı. İki hafta önce, Ukrayna’nın savunmasını daha da güçlendirmek için tanksavar silahları gönderdik. Ve bugün Ukrayna’da iyi yönetim ve enerji bağımsızlığını desteklemek için 88 milyon sterlinlik İngiltere fonunu açıkladım” diye konuştu.

ZELENSKİY, MORAWİECKİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Zelenskiy, Johnson ile görüşmesinden önce Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’yi kabul etti. Görüşmede, Ukrayna çevresindeki güvenlik durumu ve Ukrayna’nın savunmasını ve mali durumunu güçlendirmek için daha fazla iş birliğinin yolları ele alındı.

Zelenskiy, Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’ya, Polonya hükümetine ve kişisel olarak Başbkaan Mateusz Morawiecki’ye mevcut zorluklar karşısında Ukrayna’ya savunma yardımları için teşekkür etti. Zelenskiy, “Bu desteği takdir ediyoruz ve bunu her zaman hatırlayacağız” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.