İran, ‘casusluk’ argümanıyla iki Fransız vatandaşını gözaltına aldı

İran devlet televizyonu, iki Avrupalının evvelki günlerde gözaltına alınmasıyla ilgili yayımladığı haberinde, Fransız vatandaşı olduğu belirtilen 2 kişiyi “ülkede kaos çıkarmaya çalışan casuslar” olarak niteledi.

Gözaltında tutulan Cecile Kohler ve Jacques Paris isimli Fransızların 28 Nisan’da Tahran’a geldiklerini ve ülkede rejim aykırısı şovları organize etmeyi planladıklarının tespit edilmesinin akabinde gözaltına alındıkları tabir edildi.

Haberde ayrıyeten, Fransız vatandaşlarının ülkedeki faaliyetleriyle ilgili fotoğraflar ve görüntü imgeleri de paylaşıldı.

İran İstihbarat Bakanlığı, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ülkede “kaos, toplumsal düzensizlik ve istikrarsızlık” yaratmayı planlandıkları teziyle iki Avrupalının gözaltına alındığını duyurmuştu.

Açıklamada, kelam konusu şahısların hangi ülkenin vatandaşı oldukları bilgisine yer verilmemişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, 12 Mayıs’ta hususla ilgili açıklamasında İran’da gözaltına alınan Avrupalıların Fransız vatandaşı olduğunu belirterek, olayı kınamış ve derhal hür bırakılmalarını talep etmişti.

Açıklamada, Fransız makamlarının olaydan haberdar olur olmaz İran’ın Paris Maslahatgüzarı’nı (büyükelçi olarak atanmayan yahut atanamayan bir ülkeyle diplomatik münasebetleri yürütmek üzere görevlendirilen kişi) Dışişleri Bakanlığına çağırdığı bildirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.