İstanbul’da uydurma emlakçıdan vurgun

İstanbul’da yaşayan ve 3 ay evvel emlak markası satın alan Erdal İ., yabancı yatırımcıların ağır yaşadığı Başakşehir ilçesindeki bir rezidansta ofis açtı.

Memleketler arası bir marka olması nedeniyle itimat sağlayan Erdal İ., rezidansın 3 dairesini birden fazla şahsa gösterdi.

500 bin dolar toplayıp kaçtı

Kuşkulu şahıs daha sonra ise dairelerin üzerinde borç olduğunu belirterek müşterilerden yüksek ölçüde kapora talep etti. Suriyeli gayrimenkul yatırımcısı Mohammad Essmat Şikaki (37), Iraklı Mimar Parıltı Surur (31), Lübnanlı Bilgisayar Mühendisi Abed Chawa (58) ve Suudi Arabistanlı Mahmoud Alsaqar, Erdal İ.’ye toplamda 500 bin dolar kapora verdi. Erdal İ., argümana nazaran kaporayı aldıktan sonra kayıplara karıştı.

Polis harekete geçti

Durumdan şüphelenen müşterileri emlak ofisine geldiğinde tıpkı daire için kapora verdiklerini ve dolandırıldıklarını anladı. Mağdurlar Kayaşehir Polis Merkezi’ne giderek Erdal İ.’den şikayetçi oldu. Bu ortada Erdal İ.’nin daha evvel 2 yıl içerisinde 3 sefer tabelasını değiştirdiği de belirtildi. Mağdurlar emlak ofisinin camlarına ‘hırsız’ yazısı yapıştırarak reaksiyon gösterdi.

Mağdurlar yardım bekliyor

Mağdurlardan Mohammad Essmat Şikaki, Başakşehir’de konutu olduğunu ve bir komşusunun da Erdal İ.’den konut aldığını belirterek “Ofisinin milletlerarası olduğunu söyledi, güvendim. A3, A2, A1 bloklardan birer daire almak istediğimi söyledim, fiyat konusunda anlaştık. Geçen hafta cuma günü tapuları göstererek dairelerin üzerinde borç olduğunu söyledi. Borcu kapatmak için de kaparo istedi. Daireler için evvel 10 sonra 15 ve son olarak da 30 bin dolar ödeme yaptım. Salı günü yine aradı, 500 bin dolar daha istedi fakat, 286 bin dolar getirdim. Toplamda 341 bin dolar verdim. Yetkililerin gerekeni yapmasını istiyorum.” dedi.

“İlanı görüp kendisiyle irtibata geçtim”

Bilgisayar Mühendisi olan Lübnanlı Abed Chawa ise yaklaşık 2 sene evvel Amerika’dan İstanbul Kayaşehir’e yerleşiğini ve mesken satın almak istediğini anlattı. Chawa, “Bir ilan gördüm, emlak ofisinin sahibi Erdal İ. ile irtibata geçtim. Dairenin fiyatının 3 milyon 600 bin TL olduğunu söyledi, 50 bin TL kapora istedi. Geçen pazartesi ofise gittiğimde başka müşterileri gördüm. Benim dairemin diğerlerine satıldığını anladım. Durumu bu biçimde fark ettim.” diye konuştu.

Ayrıntılı inceleme yapılacak

DHA’nın haberine nazaran Erdal İ.’nin benzeri halde mağdur ettiği yaklaşık 20 kişi olduğu; dolandırıcığılın boyutunun ise yapılan inceleme sonrası aşikâr olacağı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.