Kastamonu’daki selde 17 kişinin öldüğü apartmanın müteahhidine tahliye

Bozkurt’taki selde 17 kişinin öldüğü, 3 kişinin kaybolduğu Ölçer Apartmanı müteahhidi birinci duruşmada tahliye edildi.

11 Ağustos 2021 tarihindeki sel felaketinde yıkılan Ölçer Apartmanı’nda yaşayan 17 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 3 kişi de yapılan tüm arama çalışmalarına karşın bulunamadı.

Yıkılan Ölçer Apartmanı’nın müteahhidi Mehmet Özkan’ın inşa ettirdiği birebir dere yatağındaki Hayal Apartmanı da sel felaketinden sonra denetimli olarak yıkıldı.

İSTANBUL’DAKİ GÖZALTININ AKABİNDE TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma çerçevesinde Ölçer Apartmanı’nı selden 3 yıl evvel yapan müteahhit Mehmet Özkan hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Sel felaketinin akabinde Bozkurt ilçesinden ayrılan Mehmet Özkan, İstanbul Esenyurt’ta polis takımlarınca gözaltına alındı.

İstanbul’daki süreçlerinin akabinde Kastamonu’ya getirilen Mehmet Özkan, İnebolu Adliyesine sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan Özkan, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olayla ilgili tutuklu Mehmet Özkan ile tutuksuz yargılanan Mimar Levent Keyifli, mühendis Ahmet Ersöz, Salim Terzi ve Şadi Yıldırım hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamede, sanıkların sel ve taşkın riski taşıyan Bozkurt ilçesinde mevzuata ve yapı tekniğine karşıt halde gerçekleştirdikleri aksiyonların sonuçlarını gördükleri, fakat buna karşın mevzuata ve tekniğe alışılmamış olarak sorumlu aksiyonları gerçekleştirdikleri, şüphelilerin öngördüklerini, lakin gerçekleşmesini istemedikleri sonucunun 11 Ağustos 2021 tarihindeki sel felaketinde gerçekleştiği belirtilerek sanıkların şuurlu ‘taksirle mevte ve yaralanmaya neden olma’ kabahatini işledikleri tabir edilerek cezalandırılması istendi.

SANIKLAR HAKİM KARŞISINDA

İddianamenin kabul edilmesinin akabinde sanıklar hakkında İnebolu Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava görülmeye başlandı. Davanın birinci duruşmasında hakim karşısına çıkan sanıklar savunma yaptı. Duruşmaya sanık Mehmet Özkan ve Levent Keyifli SEGBİS aracılığı ile bağlanırken, Ahmet Ersöz, müştekiler, şahitler ve avukatlar duruşma salonunda hazır bulundu.

Salim Terzi ve Şadi Yıldırım’ın ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadıkları belirtildi. Sanıklar Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamenin okunmasının akabinde sanıkların savunmaları dinlendi.

”EN SON SUÇLANACAK KİŞİ BENİM”

Müteahhit Mehmet Özkan, yıkılan bina üzere dere yatağına yapılan istinat duvarının da incelenmesi gerektiğini söyledi.

Binanın yıkılmasında bir kusuru olduğunu düşünmediğini söyleyen Özkan, ”Müteahhit olarak nasıl ki bizim yaptığımız yıkılan bina inceleniyorsa DSİ tarafından yapılan istinat duvarının da araştırılması gerekmektedir. Bu duvarın yapılmasına müsaade veren duvarı yapan müteahhidin de soruşturmaya dahil edilmesi gerekmektedir. Bu duvarlar yaparken dere daraltılarak yapılmıştır” formunda savunma yaptı.

Özkan, ”Proje yapmak benim misyonum değildir, projeyi mimar yapar, ruhsatını belediye verir, bu bireyler suçlandıktan sonra en son suçlanacak kişi benim” dedi.

”ÖNGÖRMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Selin öngörülmesinin mümkün olmadığını belirten Özkan, “Böyle bir selin gelebileceğini öngörmemiz mümkün değildir. Olayın bu kadar büyük bir olay olması ve basında bu biçimde haberler çıkmasından ötürü adresimi değiştirdim. Polisler kapıya geldiğinde ise kapıyı kendim açtım ve teslim oldum” diye konuştu.

”İMAR ÇERÇEVESİNDE BİNAYI HAZIRLADIM”

Daha sonra savunma yapan mimar Levent Memnun ise Bozkurt Belediyesi’nin verdiği imar müsaadesi dahilinde binanın projesini hazırladıklarını belirterek, “Mimar olarak yıkılan binada kusurum olduğunu düşünmüyorum. Zira belediyenin vermiş olduğu imar çerçevesinde binayı hazırladım, yapı kontrolde bu binayı inceledi. İşin üretim kısmı ile alakalı olarak da rastgele bir vazifem olmadığı için kusurum yoktur. Ben binanın yalnızca mimari projesini çizdim” biçiminde konuştu.

Ahmet Ersöz, “İnşaat bölümünde öncü bir kuruluş olup DSİ bu türlü bir sel taşkınını öngöremiyorsa bizim öngörmemizin beklenmesi mümkün değildir” tabirlerini kullandı.

MÜTEAHHİT TAHLİYE EDİLDİ

Sanıkların savunmaların dinlenmesinin akabinde kelam veren müştekiler, sanıklar hakkında şikayetçi olduklarını belirterek cezalandırılmalarını istedi. Şahitlerin dinlenmesinin akabinde mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteleyerek karartılacak kanıt olması ve tutuklulukta geçirilen mühlete ölçülü olacağı münasebeti ile Mehmet Özkan’ın tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında isimli denetim önlemlerinin uygulanmasına karar verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.