Konsensus Araştırma sahibi Murat Sarı: Kılıçdaroğlu kazanırsa meclis çoğunluğu etkisiz kalabilir

Konsensus Araştırma’nın sahibi Murat Sarı, cumhurbaşkanlığı birinci tur seçimini değerlendirirken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini hatırlattı. “İstanbul seçimlerinde belediye meclis üyeliklerinde Ak Parti’nin ve MHP’nin çoğunluğu vardı ama Ekrem İmamoğlu 800 bin oy farkla kazandı” diyen Sarı, “Kılıçdaroğlu kazanırsa meclis çoğunluğu etkisiz kalabilir” görüşünü ifade etti.

Sarı, “Ben Kılıçdaroğlu kazanırsa Ak Parti kurmaylarının gelip ‘Gelin sistemi değiştirelim’ diyeceklerini düşünüyorum. Beni mantığım buraya yöneltiyor” diye konuştu.

Seçim sonuçlarını en yakın bilen araştırma şirketlerinden biri olan Konsensus’un sahibi Murat Sarı, Sözcü yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtladı.

“Sinan Oğan’ın aldığı yüzde 5.17 oyun yüzde 3’ü Kılıçdaroğlu’nun oyu!”

Sarı, birinci tur sonuçlarıyla ilgili, “Burada Erdoğan’ın handikapı şu; sağda olan Sinan Oğan’a oy veren kitle, sağda olan Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermedi. Alsa, zaten alırdı o oyları, Sinan Oğan’ın partisi 2.2 aldı, kendisi 5.17 aldı, aradaki 3 puan bana göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu, Kılıçdaroğlu’na gitme potansiyeli çok yüksek bir oy, o zaman eşitleniyor. Kılıçdaroğlu’nun oyu 45’ten 48’e geliyor, Erdoğan’ın oyu artmıyor, ondan sonrasını konuşalım. Geri kalan yaklaşık yüzde 2-2,5 civarındaki oy ne olacak, bunu anketlerle bulmak çok zor” değerlendirmesini yaptı.

“Partileri sonuçtan farklı gösteren anketler, Kılıçdaroğlu’nu ve onu destekleyenleri yanılttı”

İyi Parti’nin aldığı yüzde 9.9 oy oranının kendisini şaşırtmadığını söyleyen Sarı, anket şirketlerini şöyle eleştirdi:

“Bugün partileri sonuçtan farklı gösteren anketler çöpe atıldı, onların hiçbirinde Kemal Kılıçdaroğlu da ikinci sırada değildi, yüzde 55 diyenler vardı. Bu kimi yanılttı biliyor musunuz; Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve onu destekleyenleri.”

“İyi Parti ve CHP seçime birleşerek girseydi…”

“İyi Parti ve CHP seçime birleşerek girseydi bugün Meclis’teki kombinasyon tamamıyla değişmişti” diyen Sarı, “HDP’yi de katarsak muhalefet Meclis’te çoğunluğu alırdı belki de! D’hont sistemidir bu. Bu sistemde bir oyla bir milletvekili bir taraftan diğerine geçebiliyor” ifadelerini kullandı.

“Meral Akşener’in ve İyi Parti’nin bir sağ parti olarak milliyetçilik konularına yoğunlaşması gerekiyor!”

Sarı, bundan sonra muhalefetin yapması gerekenlerle ilgili şu görüşlerini ifade etti:

“Sayın Kılıçdaroğlu terörü sürekli reddetti, ‘lanetliyorum, bizim kırmızı çizgimiz vatanımız, bayrağımız’ dedi, bundan sonra daha sık söyleyecekleri kesindir, Süleyman Şah Türbesi’nin PKK kontrolündeki bölgeye bırakılması, Tank-Palet Fabrikası gibi konuları daha sık dile getireceklerdir, burası kesin. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin, Millet İttifakı’nın terörle ilgili politikaları gayet milliyetçi bana göre. Sayın Meral Akşener’in çok sıkı çalışması gerekiyor, bu oyların gelebilmesi için bir sağ parti olarak İyi Parti’nin bu konulara yoğunlaşması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir