Konya’da 7 kişinin öldüğü hücumdan evvelki hengameye ait istenen cezalar muhakkak oldu

Konya’da tıpkı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı akın öncesi aileler ortasında yaşanan hengameye ait yargılanan 9 sanık hakkında 13 yıldan 49 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istendi.

8. Ağır Ceza Mahkemesince Adliye Konferans Salonu’nda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Lütfi Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş’in oğlu), tutuksuz sanıklar Ayşe Keleş, Veli Keleş, Yahya Çalık, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Söz verilen sanıklardan tutuklu Veli Keleş, olay günü hengameyi Dedeoğulları ailesinin başlattığını, arbedenin “ırkçılık” ile bir alakasının bulunmadığını sav etti.

Savcılık mütalaasında tespit edilen somut kanıtlarla, sanık Ali Keleş’in (Veli Keleş’in oğlu) “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” kabahatlerinden 31 yıla kadar, sanık Ali Keleş’in (Lütfi Keleş’in oğlu) “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Silahla tehdit”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” cürümlerinden 34 yıl 6 aya kadar, sanık İbrahim Keleş’in “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Silahla tehdit”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” hatalarından 25 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Sanık Lütfi Keleş’in “Silahla nitelikli yaralama”, “Silahla tehdit”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” hatalarından 33 yıla kadar, Veli Keleş’in “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” hatalarından 43 yıla kadar, sanık Ayşe Keleş’in “Silahla yaralama” ve “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” cürümlerinden 13 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

Sanık Yahya Çalık’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” cürümlerinden 43 yıla kadar, sanık Ramazan Çalık’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Silahla tehdit”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” cürümlerinden 25 yıla kadar, Ali Çalık’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Silahla tehdit”, “Birden fazla kişi ile konut dokunulmazlığını ihlal” hatalarından 49 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Sanık Yahya Çalık mütalaaya karşı savunma yaptığı sırada Dedeoğulları ailesinin yakınları sanıklara reaksiyon gösterdi. Salonda çıkan arbede, polis takımlarının müdahalesiyle kısa müddette sonlandırıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, evraktaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Dedeoğuları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü olaydan yaklaşık 2,5 ay evvel Dedeoğulları ve Keleş ailesi ortasında çıkan hengamede 13 kişi yaralanmış, 9 kişi hakkında çeşitli suçlamalarla dava açılmıştı. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.