LNG tedarik edemeyen Pakistan’da güç krizi derinleşiyor

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Güç Bakanı Yardımcısı Musadık Mesud Malik, ülkenin gelecek ay için LNG tedarik etmede başarısız olduğunu belirtti.

Malik, LNG tedarikiyle ilgili ihalelere yanıt verilmediğini aktararak, “Ukrayna ile savaş sebebiyle Rusya’dan tedarik askıya alındı. Avrupa ülkeleri de uygun olan her yerden gaz alıyorlar.” dedi.

Bu durumun LNG fiyatlarında artışa yol açtığını belirten Malik, “Sonuç olarak 2,5 sene evvel LNG 4 dolarken, artık 40 dolara bile bulmak mümkün değil. Bu sebeple Rusya’nın Ukrayna ile savaşı gerçek bir kriz yarattı.” diye konuştu.

PAKİSTAN ALTERNATİFLERE YÖNELDİ

Malik, Pakistan’ın mevcut durumda kâfi gücü olmadığını belirterek, “Gaz yok ve bu türlü kıymetli gazı karşılayamayız. Bu sebeple alternatiflere yöneliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Enerji muhtaçlığını karşılamak için kömür ve fuel-oil ithal ettiklerini vurgulayan Malik, fakat mevcut güç durumunun toparlanmasının 15 Temmuz’dan sonra olacağını lisana getirdi.

Malik, bu sebeple temmuzda elektrik kesintileri yaşanacağını aktararak, kış mevsiminde de gaz kıtlığı konusunda ikazda bulundu.

Bu durum sebebiyle evvelki idaresi eleştiren Malik, İmran Han hükümetini, LNG 4 dolara iken uzun müddetli muahede yapmamakla suçladı.

HAZİRAN’DAKİ LNG İHALELERİNDEN SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

Öte yandan devlet tarafından işletilen Pakistan LNG Ltd. (PLL) temmuz için 4 LNG tankeri ihalesine çıkmış lakin rastgele bir tedarikçiden teklif alamamıştı. PLL’nin temmuz için bu ay gerçekleştirdiği 3 ihale teşebbüsü de sonuç vermemişti.

Pakistan’ın birçok eyaleti

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.