Mt.Gox Kabusu: Yarın 140 Bin Bitcoin Dağıtılacak Mı?

Şimdiye kadarki en büyük kripto para soygunlarından sekiz yıl sonra, yatırımcılar tokenlerinin bir kısmını geri almanın eşiğinde. Ancak, bunun ne zaman gerçekleşeceği henüz belirsiz. Bugün çeşitli haber kaynaklarında geçen bir iddialara göre, Mt. Gox, 140 bin Bitcoin dağıtımına yarın başlayacak. Bununla birlikte, bunun sadece bir iddiadan öteye gitmediğine dair işaretle var.

Mt. Gox, Bitcoin (BTC)’leri dağıtıyor mu?

Bir zamanlar baskın bir Bitcoin borsası olan Mt. Gox, hileli para çekme işlemlerinin ardından 850.000 BTC kaybetti. Kriptokoin.com’dan bildiğiniz üzere, bu büyük çaplı soygun, 2014 yılında iflas başvurusunda bulunmasına neden oldu. Soygun, kullanıcıların dijital para birimini kimin aldığını ortaya çıkarma çabalarına yol açtı. Ayrıca, borsada 200.000 Bitcoin’i kurtarmak için hukuk davası açmalarına neden oldu.

Alacaklılar tarafından onaylanan bir plana göre, varlıkların yeniden dağıtımını yöneten mütevelli heyeti, geçen ay Bitcoin’lerin geri ödenmesinin yaklaştığını söyledi. Açıklamada, mağdurlara ödemelerin Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) veya itibari olarak yapılacağı belirtildi. Bununla birlikte, ödemelerin ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor. Bu da söylenti durumlarında piyasayı etkileme potansiyeli taşıyor. Çünkü, Mt. Gox’un Bitcoin dağıtımından sonra BTC’lerin borsalarda satış ihtimali var. Bu da doğal olarak Bitcoin fiyatını düşürebilir.

Öte yandan, bu tür iddiaların piyasada bir FUD yaratmak amacıyla çıkarılması da muhtemel. Bu yüzden iddia kaynağının kimliği önem kazanıyor. Özellikle Reddit gibi platformlarda, güvenilirliği kanıtlanmamış kimliklerin haberlerine dikkat etmek gerekiyor. Nitekim, iddiaların akabinde, mağdurlar tarafından açıklamalar da geldi. Bu açıklamalara göre ise Bitcoin dağıtımının yarın olacağı iddialarının bir FUD olduğu belli olmaya başladı. Reddit üzerinden konu hakkında açıklama yapan bir kullanıcı, Mt.Gox’tan alacaklı olduğunu ve henüz alacaklılar için bir kayıt bile yapılmadığını ifade etti.

Bitcoin fiyatı bu iddialara mı tepki verdi?

Bu arada BTC, altı haftanın yeni en düşük seviyelerine doğru takip ederek Bitstamp’ta 19.766 dolara düştü. Zayıf hafta sonu likiditesi, Mt. Gox fonlarının 28 Ağustos’ta alacaklılara serbest bırakılacağına dair doğrulanmamış söylentilere kötü tepki veren, zaten gergin olan piyasaları daha da kötüleştirdi.

İddialar, yazının yazıldığı sırada çok çeşitliydi. Bazıları tek seferde 140.000 BTC’lik bir dilimin piyasaya sürüleceğini ileri sürüyordu. Diğerleri, fonların parça parça gönderileceğini iddia ediyordu. Ancak ödemelerin yine de bu hafta sonu başlayacağı üzerinde yoğunlaşıyordu. Bununla birlikte, popüler kripto analisti Michaël van de Poppe, “Potansiyel olarak Mt. Gox Bitcoin’lerinin piyasaya sürülmesiyle ilgili korku yersiz” açıklaması yaptı.

Mt. Gox nedir?

Mt. Gox, 2010’dan 2014’e kadar faaliyet gösteren Tokyo merkezli bir kripto para trade platformuydu. Faaliyetlerinin zirvesinde platform, BTC’nin ticaret hacimlerinin %70’inden sorumluydu.

Şubat 2014’te Mt. Gox, müşterilerinden 740.000 Bitcoin’in (BTC) ve şirketin kendisinden 100.000 Bitcoin’in (BTC) çalındığını gören bir saldırıya maruz kaldı. Daha sonra 64 milyon dolarlık zarar iddiasıyla iflas ilan etti. 800.000’den fazla çalıntı Bitcoin, o sırada 460 milyon dolar değerindeydi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.