Neşet Ertaş’ın kız kardeşinden ‘vasiyet’ savlarına reaksiyon

‘Bozkırın Tezenesi’ olarak tanınan halk ozanı Neşet Ertaş’ın vaziyeti üzerine hayatının sinema yapılacağına yönelik çıkan haberlere Neşet Ertaş’ın kız kardeşi Nadiye Ertuğrul, reaksiyon gösterdi.

“Ağabeyim sinemasının çekilmesini istemedi”

Ağabeyinin, sinemasının çekilmesini istemediğini belirten Ertuğrul, “Ağabeyim sinemasının çekilmesini istemedi. Bizler, ailesi olarak vasiyetini yerine getirmek için sinema çekilmesine müsaade vermiyoruz. Ağabeyimin yakın arkadaşları da var. Ağabeyim ismine yayınlanmış kitaplar da var lakin ailenin onayı olmadığı için onlar da sinemaya onay vermediler. O kitap muharrirleri da vasiyeti bilmelerinden kaynaklı sinemaya onay vermediler” diye konuştu.

Ailesi açıklama yaptı

DHA’nın aktardığına nazaran aile ismine yaşanan süreçle ilgili yapılan yazılı açıklamada ise şu sözlere yer verildi:

“Hiçbir halde müsaademiz olmadan ve onayımız alınmadan çekilmekte olan Merhum Neşet Ertaş’ın, vasiyeti de çiğnenerek, hayatının husus edileceği duyurulan sinema sinemasında, Neşet Ertaş’ın yapıtlarının ve icralarının kullanılmasının önlenmesi için açtığımız davamızın reddedildiğine dair basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Davamız hala mahallî mahkeme evresinde devam etmektedir. Basına yansıyan İstinaf Mahkemesi kararı, yalnızca Mahallî Mahkeme tarafından daha evvel verilmiş olan bir önlem kararının kaldırılmasına ilişkindir. Süreksiz nitelikteki önlemin bu etapta kaldırılmasına ait verilen istinaf kararı kesin bir karar değildir. Buna karşın, kararın birtakım basın organlarına davanın asıldan reddedildiği formunda yansıtılması davalıların başından bu yana devam eden aldatıcı ve makûs niyetli tavırlarını legalleştirme uğraşlarından ibarettir”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.