Özbekiskistan’da Selçuklulara ilişkin altın sikke bulundu

Özbekistan Turizm ve Kültürel Miras Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Tirmiz kenti yakınlarında yaşayan Ulkan Eraliyev’in, bahçesini sularken yerde bulduğu sarı metal kesimini Tirmiz Arkeoloji Müzesi’ne götürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, bunun üzerine bahçede yapılan hafriyatlarda Karahanlılar ve Selçuklular devirlerine ilişkin seramik kesimler ile Selçuklu devrine ilişkin bir altın sikkenin bulunduğu belirtildi.

AA’da yer alan habere nazaran; altın sikkenin üzerinde Arap alfabesiyle “Allah” ve “Muhammed” sözlerinin yazıldığı tabir edilen açıklamada, yaklaşık 2 gram yükündeki sikkenin art yüzündeki yazının ise neredeyse silindiği vurgulandı.

Stratejik pozisyonu

Kültürel Miras Ajansı Lider Yardımcısı Tursunali Kuziyev, yaptığı açıklamada, stratejik pozisyonu nedeniyle Tirmiz’in geçmişte imparatorluklar ortasındaki uyuşmazlıklar ve savaşların amacı olduğunu kaydetti. Kuziyev, Tirmiz ve etrafının Selçuklu şehzadeleri Tuğrul ve Davet Bey’in denetimine geçtiğini ve bulunan altın sikkenin o periyoda ilişkin olduğunu kelamlarına ekledi.​​​​​​​

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.