Sarımsak Soymanın En Kolay Yolu Bu! Bu Usul Sarımsağı Anında Soymanıza Yardımcı Olacak

Sarımsak, mutfakta en sık kullanılan baharatlardan biridir, bu yüzden doğradıktan sonra parmaklarımıza sarımsak kokusu gelmesi az değildir. Sarımsakları nasıl kolaylıkla soyacağınızı söylemeden evvel, işte o berbat sarımsak kokusundan acilen kurtulmanız için bir ipucu. Epey kolay; tek gereksiniminiz olan hindistancevizi yağı. Sarımsakları dilimledikten sonra hindistan cevizi yağını ellerinize ve parmaklarınızın ortasına sürün. Ilık suyla durulayın ve elleriniz tekrar taze ve pak kokacak!

Sarımsak soymanın en kolay yolunu mu merak ediyorsunuz? O vakit okumaya devam edin.

HIZLI PİŞİRME

Bazen makul bir yemek için çok fazla diş sarımsak gerekir. Karanfilleri tek tek soymak vakit alır. Neyse ki, birtakım yöntemtemlere nazaran bunu yapmanın süratli bir yolu var. Ünlü bir şef, en lezzetli tanımları mümkün olan en kısa müddette masaya nasıl koyacağınıza dair ipuçları veriyor. Sarımsakları süratlice soymak üzere yararlı püf noktaları da paylaşıyor.

KAYNAR SU

Bu şefin bizlerle paylaştığı numarayı kullanmak için tek gereksiniminiz olan bir kase ve sıcak su. Sarımsakları kaseye koyun ve üzerlerine sıcak suyu dökün. Bir dakika bekletin ve akabinde sarımsağı basitçe soyabilirsiniz. Sarımsakları sıcak sudan çıkarırken dikkatli olun.

BIÇAK

Ayrıca şefin sarımsakları kolay kolay soymak için öteki bir hilesi daha var. Bir diş sarımsağı bir kesme tahtasının üzerine koymak gerekiyor ve akabinde bir bıçağın geniş tarafını kullanarak bir diş sarımsağı bastırıp eziyoruz. Ekseriyetle bir çatlama sesi duyarsınız ve akabinde sarımsağı kolay kolay soyabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.