Sıcak ve nemli havalarda su tüketimine dikkat!

Yaz aylarında insanların sıcak havadan ötürü terleyerek çok fazla sıvı kaybettiklerini söz eden Klinik ve Atlet Beslenme Uzmanı Diyetisyen Buket Toptan, yurttaşlara ihtarlarda bulundu.

Bedendeki sıvı kaybını geri kazanılması gerektiğini tabir eden Toptan, “Hidrasyon yani sıvı istikrarı beden için her vakit kıymetli lakin yaz aylarında yahut nemli havalarda ter yoluyla mineral ve sıvı kaybı oluşturmaktadır. Bedendeki sıvı kaybını korumak ismine geri kazanmamız gerekiyor. Şayet kazanmazsak bedendeki sıvı kaybı artmış oluyor. Bunun kimi belirtileri vardır.

– İdrar renginin koyu olması, daha az idrara çıkma, baş ağrısı, yorgunluk üzere belirtileri var. İdrar daha berraksa daha az sıvıya daha koyu ise daha çok sıvı tüketmemiz gerektiğini göstermektedir. Beden istikrarı için sabah kalktığınızda idrar renginizi denetim edebilirisiniz. Su ile birlikte ayran, maden suyu ve süt ile birlikte dayanak sağlayabilirsiniz. Suyun kanıtlanmış kimi yararları vardır. Cilt esnekliğini sağlar sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler, baş ağrısı, böbrek taşını ve ağız kuruluğunu önler, güç düzeylerini kıymetli derecede tesirler” dedi.

SU İÇMEKTE ZORLANANLARA TEKLİF

Su içmekte zorlanan vatandaşlara da teklifler sunan Toptan, “Su içmekte zorlananlar için birkaç teklif de bulunabiliriz. Buz kalıplarına mevsim zerzevat ve meyvelerini su ile dondurup daha sonra ya maden suyu ile ya da su ile tüketilebilir. Bu şeklide elektrolit istikrarını sağlamış olabilirsiniz. Yeniden yaz aylarında tüketilmesi en uygun olan maden suyunu tüketebilirsiniz bu da sizin terle birlikte kaybettiğiniz suyu ve elektroliti yerine koymanızı sağlar. Lakin burada dikkat edilmesi gereken nokta sodyum ölçüsünün düşük olması. Sodyum ölçüsü yüksek olur beden ödem tutabilir. Günlük tüketmeniz gereken su ölçüsü kilonuz çarpı 35 milim biçiminde hesaplayabilirsiniz” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.