Şırnak’ta köy okulunda lavanta festivali

 

Kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü İlk ve Ortaokulu Müdürü Hakan Süleyman Köse, 10 öğretmen ve 100 öğrenci ile başlattığı Lavanta Kokulu Okul projesiyle, okulda kullanılmayan 250 metrekarelik alanda lavanta bahçesi oluşturdu. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Tekirdağ’dan getirilen yağlık İngiliz lavanta fidelerinin ekimi yapıldı. Damla sulama sistemi ile sulaması yapılan lavantalar verim vermeye başladı. Okul müdürü ve öğretmenler, öğrencilerine lavantadan ürün elde etmenin yollarını göstererek, öğrendiklerini ailelerine öğretmelerini istedi. Bu sayede lavantayla kalkınmayı amaçlayan Müdür Köse, Lavanta Kokulu Okul ismini koyduğu markanın patentini de aldı. Ekimi yapılan lavantaların ilk hasadı için festival düzenlendi. Çocukların zeybek ve gösterileri ile başlayan festivalde yüz boyama, resim çizme ve ebru çalışmaları da yapıldı. Uludere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Gezici Çocuk Tiyatrosu ekibi de, tiyatro, dans ve çeşitli gösteriler yaptı. Şırnak Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, çocuklar için konser verdi. Halayların da çekildiği festival, lavanta bahçesinin gezilmesi ve resim çekilmesi ile sona erdi. Festivalde çocuklara, pamuk şeker ve çiğ köfte ikramı da yapıldı. Festivale İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Babayiğit, Şube Müdürü Ahmet Ak, Okul Müdürü Hakan Süleyman Köse, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Midyat Öğretim Birimi Yöneticisi Kadir Kurt, Cizre Birim Yöneticisi Sevgi Dursun Kahraman, veliler ve öğrenciler katıldı.

Gözden Kaçmasın

#ŞIRNAK#LAVANTA

Lavanta başarıyı artırdıHürriyet.com.tr

Şırnak TERÖRLE DEĞİL, Lavanta İLE ANILSIN
Festivalde konuşan Okul Müdürü Hakan Süleyman Köse, kentin artık lavanta ile anılması gerektiğini ifade ederek, “Bu lavantaları ilk diktiğimiz zaman ‘Burada lavanta mı olur Süleyman Hoca?’ diyorlardı. ‘Boş işlerle uğraşma’ diyorlardı’. Şimdi lavantanın olduğunu gördüler, ‘hocam bu işte para var mı?’ demeye başladılar. Geçen gün dediler ki ‘Hocam sen bize bir arı hibesi çıkartırsın, lavanta balı da varmış. Bu iş böyle adım adım derken, bölgenin kalkınmasıyla sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Uzun vadede Şırnak’ın ili terör ile değil lavanta ile anılmasını istiyoruz. Doğunun Ispartası neden olmasın” diyoruz dedi.

Öğrenci Ela Yıldız ise, festivalin çok güzel olduğunu belirterek, “Biz burada lavanta ekmiştik. Lavanta bahçemiz çok güzel büyüdü, her yer morardı. O yüzden biz de bir festival düzenlemeye karar verdik. Tiyatrolar, danslar her şey var bugün, o yüzden çok mutluyuz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir