Şişecam’ın birinci yarıyıl net satışları 40,2 Milyar TL düzeyine yükseldi

İlk yarıyılda 2.9 Milyon ton cam üreten Şişecam, bu periyotta 2.4 Milyon ton soda külü ve yaklaşık 2.1 Milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Şişecam dönüşüm ile geliştirdiği esnek uygulamaları ve esaslı yönetişim tecrübesi ile, global ölçekte süregelen ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerle dolu bir atmosferde finansal maksatlarına sağlıklı bir halde ulaşarak güçlü performansıyla büyüme seyahatini kesintisiz sürdürdü.

Foreks’te yer alan habere nazaran; Şişecam’ın 2022 yılı birinci yarı sonuçlarına ait açıklama yapan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, “2022 yılının birinci yarısında dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ve jeopolitik riskler ile yüksek enflasyon ve tedarik zinciri meseleleri ülke siyasetlerini ve iş dünyasını şekillendirmeye devam etti. Cam ve kimyasallar kesimlerinin güçlü global oyuncusu Şişecam olarak gelişmiş risk idare kaslarımız, isabetli yatırım kararlarımız, ortak akılla hayata geçirdiğimiz uygulamalar ve dönüşüm projeleriyle büyüme seyahatimizi muvaffakiyetle sürdürdük. Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın birinci üç oyuncusundan biri olma gayesiyle yolumuza devam ederken, girdi verdiğimiz lokomotif kesimlerin büyümesini destekleyecek yatırımlarımıza da devam ederek toplam 2.8 Milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Yılın birinci altı ayında gelirlerimizi 40.2 Milyar TL düzeyine taşıdık. Bu periyotta ihracatımız ise 478 Milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki devirde de üretmeye ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir kıymet yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

ELVERİCİ: BÜTÜNCÜL BİR KALKINMA YAKLAŞIMIYLA BÜYÜDÜK

Görkem Elverici, Şişecam’ın her periyot olduğu üzere 2022 yılının birinci yarısında da büyüme ataklarını risk ve fırsatları kıymetlendiren ve tüm ekosistemini kapsayan bütüncül bir kalkınma yaklaşımı ile sürdürdüğünü söz ederek açıklamasına şöyle devam etti:

“Dünya, değişime yönelik gereksinimlerin apansız ortaya çıktığı ve uyumlanma kabiliyetinin giderek ehemmiyet kazandığı esaslı bir dönüşümden geçiyor. Her ne kadar pandeminin kapanmalara bağlı olumsuz tesirleri zayıflamış olsa da Covid 19 global bir risk olarak varlığını sürdürüyor. Dünyanın RusyaUkrayna çatışması, hiperenflasyon, sakinlik, güç kıtlığı ve tedarik zinciri kesintileri üzere riskleri yönetmeye çalıştığı bu devirde Şişecam, sağlıklı ve güçlü bir performans sergileyerek yıl sonu için belirlediği finansal maksatlarına bir adım daha yaklaştı.”

Yalın ve çevik “Tek Şişecam” mottosuyla başlayan birleşme sürecinde risklerin proaktif ve bilgi odaklı yaklaşımla faal bir biçimde yönetildiğini aktaran Görkem Elverici, “Maliyet optimizasyonu uygulamalarımız, aktif üretim planlamamız, sağlıklı tedarik zinciri idaremiz ve başarılı kriz çözme marifetlerimiz tezli amaçlarımıza ulaşmamıza yardımcı oluyor. Şişecam’ın işlevsel bazlı tertip yapısı neredeyse tamamlandı. Daha çevik ve yalın tertip yapımız, yeni dünyanın değişen şartlarına süratle ahenk sağlamak için bize gerekli platformu sağlıyor. 4 kıtada, 14 ülkedeki üretim tesislerimizde neredeyse tam kapasite ile çalışmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayan yatırımlar ile önümüzdeki 5 yılda 2 kat büyüme hedefliyoruz” dedi.

MERSİN’E 3,4 MİLYAR LİRALIK BUZLU CAM FIRINI YATIRIMI

Türkiye cam endüstrisinin kurucusu kimliğiyle bölümün büyümesine, ihracatına ve gelişmesine katkı sağlayan yatırımları aralıksız sürdürdüklerini tabir eden Görkem Elverici, kesimdeki gereksinim ve talepleri yakından takip ettiklerini ve bu doğrultuda yeni yatırımları da devreye aldıklarını tabir ederek açıklamasına şöyle devam etti:

“Hızla büyüyen güneş gücü dalında ortaya çıkan fırsatları kıymetlendirmek, yükselen talebe karşılık vermek gayesiyle Mersin’de hali hazırda sürdürdüğümüz yeni düzcam sınırıyla birebir alana yeni bir buzlu cam fırını ve sürece çizgisi yatırımı kararı aldık. Bu yeni yatırım, süratle büyüyen global güneş gücü pazarında ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmamıza ve sürdürülebilir katma kıymetli eserler üretme stratejimize katkıda bulunmamıza imkan sağlayacaktır. İşletme sermayesi dahil yaklaşık 3.4 Milyar TL (185 Milyon Euro) kıymetindeki bu yeşil saha yatırımıyla bir yandan güç camları pazarının büyümesine katkıda bulunurken öbür yandan da dalda ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı amaçlıyoruz.

Şişecam’ın tüm faaliyetlerini sürdürülebilir bedel yaratma amacı doğrultusunda sürdürdüğüne dikkat çeken Görkem Elverici, “Hedeflerimize yürürken attığımız her adımda stratejik amaçlarımızın Gezegen, Toplum ve Ömür ile ahengini daima geliştirmeye odaklanıyoruz. 2030 sürdürülebilirlik stratejimiz Deva For Next de bu yolda bize rehberlik eden bir yol haritası niteliğindedir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.