Talimatı Putin verdi! Ukrayna’da yeni doğan bebeklerle ilgili dikkat çeken karar

Rus basınında yer alan haberlerde, Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’nın Zaporijya ve Herson bölgelerinde yeni doğan bebeklere otomatikman Rusya vatandaşlığı vereceği aktarıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları devam ederken, Rusya tarafından işgal edilen kimi bölgelerde yeni doğan bebeklere Rusya vatandaşlığı vereceği aktarıldı.

Rus basınında yer alan haberlerde, Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’nın Zaporijya ve Herson bölgelerinde yeni doğan bebeklere Rusya vatandaşlığı vereceği aktarılarak, kelam konusu vatandaşlık verme sürecinin 24 Şubat tarihinin baz alınacağı söz edildi.

RUS VATANDAŞLIĞI VERİLECEK

Herson bölgesindeki Rusya takviyeli idarenin Lider Yardımcısı Kirill Stremousov yaptığı açıklamada, 16 Şubat’tan itibaren yeni doğanlara “otomatik” olarak Rusya vatandaşlığı verileceği belirtti.

Zaporijya bölgesindeki Rusya dayanaklı idarenin bir üyesi olan Vladimir Rogov ise, yeni doğan bebeklere Rusya vatandaşlığı verilmesi talimatının Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ofisinden geldiğini aktardı.

AB’DEN REAKSİYON GELDİ

Geçtiğimiz mayıs ayında Putin, Zaporijya ve Herson bölgelerinde yaşayanlar için Rusya vatandaşlığı alma prosedürünü kolaylaştıran bir kararname yayınlamıştı. Avrupa Birliği (AB) ise, kelam konusu kararnameyi Rusya’nın Ukrayna topraklarının kimi kısımlarını “zorla entegre etme” teşebbüsü olarak nitelendirmiş, ve kelam konusu bölgelerde verilen Rusya pasaportlarını tanımayacağını aktarmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.