Tamamını üretiyorduk artık hepsi ithal

Aşıda da dışa bağımlı hale gelen Türkiye, 7.5 milyon doz aşı ithal etmeye hazırlanıyor.

Cem YILDIRIM

Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nün kapatılmasının akabinde aşı konusunda yurt dışına bağımlı hale gelen Türkiye, 4 milyon doz karma aşı, 2.5 milyon doz kızamık ve kabakulak,
1 milyon doz suçiçeği aşısı satın alacak.

17 ÇEŞİT AŞI ÜRETİLİYORDU

Devlet Gereç Ofisi, Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün gereksinimi olan toplam 7.5 milyon doz aşı için ihaleye çıktı. Teklifler, 18 Ağustos 2022 gününe kadar verilecek.

1928 yılında kurulan ve her tıp aşıyı üretebilen Refik Saydam Hıfzıssıhha Ensititüsü 2011’de kapatılmıştı. Ensititü, 1931 yılında ağız yoluyla uygulanan BCG karma aşı, 1933 yılında Kuduz, 1934 yılında ise çiçek aşısını üretmeye başlamıştı. Daha sonra da tifüs, boğmaca, kuru çiçek aşısının da ortalarında bulunduğu 17 çeşit aşı üretildi. Türkiye uzun yıllar ithal aşıya gerek duymadan kendi gereksinimini karşılayabiliyordu.

Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de kapatıldı

– Cumhuriyet’in birinci Sıhhat Bakanı Hekim Refik Saydam tarafından 1928’de kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, 2011 yılında AKP iktidarı tarafından kapatıldı. Enstitünün kapatılması Coronavirüs salgını sürecinde yine tartışma konusu oldu. Uzmanlar, Cumhuriyetin birinci yıllarından itibaren 17 başka aşı üreten enstitünün kapatılmasının büyük bir kusur olduğunu ve Türkiye’nin bugün tüm aşıları ithal eden bir ülke haline geldiğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.