Trabzonsporlu Edin Visca: ‘Yeni bir tarih yazacağım’

Trabzonspor’un Boşnak oyuncusu Edin Visca, maksatlarının bu dönem yine şampiyon olarak kupayı kaldırmak olduğunu söyledi.

Yeni dönem hazırlıklarını Slovenya’nın Kranj kentinde sürdüren bordo-mavili ekipte Edin Visca, idman öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Visca, 6 ay evvel Trabzonspor’a geldiğini hatırlatarak, “Çok hoş bir dönem yaşadık. Herkes çok fevkalade bir performans gösterdi ve sonunda şampiyon olduk, tarih yazdık. Trabzonspor topluluğu için unutulmaz bir dönem oldu” dedi.

Şimdi önlerine baktıklarını belirten Visca, “Şimdi onu kenara bıraktık. Yeni bir dönem, yeni bir kamp periyodu başladı. Bu kampta Slovenya’da sahiden harikulade bir ortam var. Yeni döneme hazırlanmak için otel, alanlar kusursuz, her şey kusursuz. Ben de buraya açıkçası motive bir halde geldim. Artık yeni dönemde kişisel performansımı daha fazla artırmak istiyorum. Kişisel idmanlara daha evvel başladım. Zira geçtiğimiz dönem dolu tribünlerde, taraftarlara çok heyecanlı maçlar oynadık ve ben de çok hoş hissettim. Ben de onu bu sene tekrar yaşamak istiyorum” diye konuştu.

Visca, kadroda ortamın çok hoş olduğunu anlatarak, “Ben 2-3 gün evvel geldim. Abdülkadir Ömür ile konuştuk, ‘Evet öykü yazdık ancak bu sene tekrar şampiyon olmak için oynamak istiyoruz’ dedik. Bu dönem da herkes çok motive ve heyecanlı geldi. Bu dönem daha düzgün olmak için daha fazla çalışmak istiyorum. Bunun için ferdi performansımı daha da üstlere çıkarmak için daha çok çalışacağım. En kıymetlisi geçen sene çok fazla sakatlık yaşadık. İnşallah bu sene bunları yaşamayız. Amacımız bu dönem yine şampiyon olarak kupayı kaldırmak” tabirlerini kullandı.

“İYİ TRANSFERLER YAPTIK, DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

Yeni dönemdeki şampiyonluk yarışına ait niyetlerini de açıklayan Visca, şunları söyledi:

“Biz geçen dönem değerli bir fark yaptık, 15 puan oldu fark. Dönem uzun ve 38 maç var. Ben bunu Başakşehir’de de hocayla yaşadım. Son birkaç ay grup yoruluyor, oyuncular sakatlanıyor ve sıkıntı devirler geliyor. Biz de vaktinde âlâ bir fark yaptık. Sakatlıklar ve biraz da yorgunluğa karşın sonunda şampiyon olduk. Bu sene herkes transfer yapıyor. Başakşehir’de Emre hocayla ben de çalıştım. Çok âlâ işler yapıyorlar. Zati Başakşehir’de yıllardır alanda âlâ bir sistem var, onu da Emre hoca kusursuz götürüyor. Onlar da bu sene tahminen daha âlâ olacak.”

Visca, kendi ekibine odaklandığını kaydederek, “Ben tekrar şampiyonluk yaşamak istiyorum. Düzgün transferler yaptık, daha güçlü olacağız. Futbolda değerli bir şey daha var. Grup ruhu ve ortam. Trabzonspor’da harikulade bir ortam var. Tahminen de bazen taktiksel, ferdî performans o kadar değerli olmuyor, grup ruhu daha kıymetli oluyor. Biz de her şeyden biraz var. Sakatlık olmasa birlik ve beraberliğimiz bu sene bizim için en değerli güç olacak” değerlendirmesinde bulundu.

“TREZEGUET DAYANILMAZ OYUNCU”

Visca, Trabzonspor’un yeni transferlerine ait bir soruya, şöyle cevap verdi:

“Özellikle şunu söylemek istiyorum, ben birinci geldiğimde Nwakaeme bana çok yardımcı olmuştu. Ona burada tekrar teşekkür ediyorum. Fevkalade bir karakter, dayanılmaz bir insan. Trabzonspor’a son yıllarda en fazla katkı sağlayan oyunculardan birisi. Fakat futbolda bu türlü şeyler oluyor. Artık yeni bir transfer geliyor, Trezeguet. Tahminen birkaç yıl evvel Türkiye’nin en düzgün kanat oyuncularından birisiydi. Sonrasında Premier Lig’e gitti. Premier Lig’e gitmek kolay bir şey değil. Orada oynadı. Dayanılmaz bir oyuncu. Onun transferinden çok memnun oldum. Öteki kanatlar, oyuncular ne kadar uygun olursa beni etkiliyor ve ben de daha uygun olacağım. Onu tanıyorum. Yeterli bir karakter güzel bir profesyonel. Biraz konuştuk.”

Bu dönem yeniden heyecanlıyız” diyen Visca, “Doğucan, Eren zati Kasımpaşa’da çok âlâ oynadı. Yerli oyuncular. Tahminen de en uygun transferleri biz yaptık. Geçen sene çok sakatlık yaşadık, inşallah bu sene olmaz. O denli olursa bizim için uygun bir dönem olacak” sözlerini kullandı.

Şampiyonlar Ligi’nde play-off tipi oynayacaklarına dikkati çeken Visca, “Bizim için birinci gaye Şampiyonlar Ligi’nde kümelere girmek. Deneyimli oyuncularımız var. İnşallah güzel bir fikstür olacak. Herkes dolu tribünlere oynayacağımızı biliyor. Bence Trabzonspor topluluğu ve taraftarı bunu hak ediyor. Şampiyonlar Ligi müziğini inşallah bu sene duyacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR ÜLKEYE GELDİĞİNİZDE O ÜLKENİN LİSANINI ÖĞRENMENİZ GEREKİYOR”

Visca, Türkiye’ye geldiği 2. yılında Türkçe dersler almaya başladığını ve 4. yılında Türkçe röportajlar verdiğini belirterek, “Ben şöyle düşünüyorum, bir ülkeye geldiğinizde o ülkenin lisanını öğrenmeniz gerekiyor. Zira burada kendimiz ve ailemiz için ekmek kazanıyoruz. Bu, Türk insanına da büyük hürmet göstermek manasını taşıyor benim için. Benim için bir avantaj. Bilhassa Türk oyuncularla daha rahat konuşabiliyorum. İngilizce de biliyorum. Buradaki Türk oyuncular da yavaş yavaş İngilizce konuşmaya başladı. Dediğim üzere burada ortam fevkalade. Kimse başarıyı kendine mal edip ön plana çıkmak istemiyor. Ekip muvaffakiyetinde en değerli etkenlerden bir tanesi de bana nazaran bu” diye konuştu.

“KENDİMİ TEKRAR DOĞMUŞ ÜZERE HİSSEDİYORUM”

Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamasına değinen Visca, şöyle devam etti:

“Öyle bir kutlama oldu ki dünyada kimse o denli bir kutlama görmedi. Dünyada bu türlü bir kutlama olmadı ve tekrar da olmayacak. Ben de hatırladığımda o heyecanı tekrar yaşıyorum. Saraybosna’da köye gittim herkese tek tek anlattım. Evvel Trabzonspor’un tarihini anlattım, taraftarları anlattım. Bazen arkadaşlarımız maça gelip izledi. Ben onlara ‘Size 1 saat anlatabilirim lakin orada maça gelmezseniz onu yaşayamazsınız’ dedim. Benim abim Konyaspor maçına geldi. Birinci sefer maça gelmişti ve o maçta ağladı. ‘Böyle bir atmosfer yok. Beşerler burada futbolu seviyor ve yaşıyor. Biz bunu görmedik. Ulusal grupta var lakin Trabzonspor farklı bir şey’ dedi. O yüzden ben de herkese tek tek anlattım. Arkadaşlara ‘İnşallah Şampiyonlar Ligi maçına da geleceksiniz’ dedim. Herkesin bunu hissetmesi, yaşamasını istiyorum. Trabzonspor sahiden fevkalade bir futbol kenti. Ben 32 yaşındayım. Ancak kendimi yine doğmuş üzere hissediyorum.”

“KARİYERİMDE YENİ BİR ŞEYLER YAPMAK İSTİYORUM”

Visca, İstanbul’da 10 yılı aşkın vaktinin geçtiğini vurgulayarak, “Başakşehir rahat bir kadro olarak düşünülüyor. Zira ‘Taraftar da yok, baskı da yok’ deniliyor. Lakin Başakşehir’de birinci 5-6 yıl birinci 3-4 içinde olduk. O da kolay bir şey değildi. Ben de Abdullah Avcı ile konuştum. Bana ‘Konfor alanından çıkmak yeni bir amaç, yeni bir heyecan’ dedi. Ben de o denli düşündüm. Trabzon’a geldim. Çalışanından yöneticisine, futbolcusuna kadar herkes çok güzel. Kendimi konutumda hissettim. Türkçe biliyor olmam da tahminen büyük bir avantajdı benim için. Fakat mesleğimde yeni bir şeyler yapmak istiyorum. Yeni bir tarih, yeni bir öykü yazmak istiyorum. Uygun hissediyorum. Futbol kenti Trabzon ve burada çok memnunum. Artık daha fazla kupa kaldırmak istiyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.