Trump’ın meskeninde 184 ‘tehlikeli zımnî belge’ buldu

FBI’ın Mar-a-Lago baskınına ait arama müsaadesi almak için hakime gönderdiği 34 sayfalık yeminli beyan, birtakım kısımları çıkartılarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Beyanda, Trump’ın Florida’daki konutunda mayıs ayında yapılan aramalarda 15 kutu dokümanın alındığı ve bu kutuların 14’ünde toplam 184 kapalı evraka ulaşıldığı aktarıldı.
Ayrıca, FBI bu beyanda Trump’ın konutunda ele geçirilen evrakların “insani istihbarat kaynaklarını tehlikeye atabilecek nitelikte” olduğunu da belirtti.

Beyanda, Trump’ın avukatı ile FBI’ın zımnî dokümanların Mar-a-Lago’nun bir odasında tutulduğuna ait yazışmaları da yer aldı.

Yeminli beyanın açıklanması süreci

Trump’ın malikanesi Mar-a-Lago’ya 8 Ağustos’ta yapılan FBI baskınından 3 gün sonra birinci kez açıklama yapan ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığının arama buyruğu ve el konulan gereçlerle ilgili saklılığın kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine müracaatta bulunduklarını duyurmuştu.

Trump’ın da arama buyruğunun kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama buyruğunu ve el konulan materyaller listesi tutanağını kamuya açıklamıştı lakin ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI casuslarının Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde arama yapmak zorunda kalmasının olası nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması müracaatında bulunmuştu.

16 Ağustos’ta Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, “Hükümetin beyanının bu evrede ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve başka yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek şahitlerin gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır.” ifadesine yer verilmişti.

Florida Federal Mahkeme yargıcı Bruce Reinhart ise yeminli beyanın kimi kısımlarının halkla paylaşılabileceğini belirtmiş, Adalet Bakanlığından, soruşturmaya vereceği ziyanlar konusunda 25 Ağustos’a kadar daha fazla münasebet ortaya koymaları ve yeminli beyanı redakte etmeleri talebinde bulunmuştu.

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Anhony Coley tarafından bugün yapılan açıklamada da “Adalet Bakanlığı, mahkemenin 22 Ağustos tarihli buyruğu uyarınca gerekli belgeyi mühürlü bir biçimde sundu. Bakanlık, mahkeme mevzuyu değerlendirdiği için daha fazla yorum yapmayı hürmetle reddediyor.” sözlerini paylaşmıştı.

Yeminli beyanın, Adalet Bakanlığı soruşturmasının ve bu kapsamda FBI casuslarının Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramanın yürütme temeli hakkında daha kıymetli ve ayrıntı bilgiler içerdiği düşünülüyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.