Tüm yönleriyle Karakoç

Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları, Mütefekkir Şair Sezai Karakoç Kitabı’nı okurla buluşturdu. Beş bölümden oluşan kitap, Karakoç’u bir mütefekkir ve şair olarak farklı yönleriyle anlamamıza imkan tanıyor. Karakoç üzerine akademik alanda çalışmış veya Karakoç’u doğrudan tanıyan alanında uzman 49 ismin yazılarını bir araya getiren eser Asım Öz ve Aykut Ertuğrul’un editörlüğünde yayına hazır hâle getirilmiş.

ŞAİRİ ANLAMAK İÇİN BİR KILAVUZ

Bu kitabın aslında geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Sezai Karakoç sempozyumunun kitaplaşmış hâli olduğunu hatırlatalım. 16 Kasım 2021 günü vefat eden Sezai Karakoç, hem bu sene hem de geçtiğimiz sene ölüm yıl dönümünde önemli organizasyonlarla anılmıştı. Onlardan biri de Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen, bahsettiğimiz bu sempozyum olmuştu. Kitabı oluşturan yazılar da orada sunulan tebliğler. Bu çalışmayla Sezai Karakoç’un hayatı, edebiyattaki yeri, düşünce alanında tuttuğu yer ayrıntılı olarak incelenmiş oluyor. Her bir başlık, şairin hayatına yakın bir mercekle bakmamızı, etki alanını masaya yeniden yatırmamızı sağlıyor. Bu anlamda birbirinden değerli araştırmacı, yazar ve akademisyenin yazılarını bir araya getiren kitap tam anlamıyla Sezai Karakoç anlamak için bir kılavuz vazifesi görmeye aday.

FARKLI ALANLARDA ÜRETİM

Kitap şairin yaşam ve üretim alanları üzerinden bölümlendirilmiş. Birinci bölüm Hayat, Hatırat ve Matbuat, ikinci bölüm Düşünce, Siyaset ve İslamcılık, üçüncü bölüm Şiir Sağanakları ve Edebiyat Üzerine, dördüncü bölüm Sanat Meseleleri, beşinci bölüm Mütefekkir Şairin Dünyası ve Ötesi başlığını taşıyor.

Kurtuluş Kayalı “Türkiye’nin Sayılı Sıra Dışı Enetelektüellerinden Biri: Sezai Karakoç”, Ahmet Murat Özel “Diriliş, Tecdit ve Gelecek”, Turgay Anar “Şiirde Akan Resim: Sezai Karakoç Şiirinde Görsel Sanatlar, Alev Erkilet “İslamcı Bir Düşünür ve Eylem Adamı Olarak Sezai Karakoç” başlıklarını taşıyan yazılarıyla kitapta yer alan isimlerden.

Kitap, Türkiye tarihinin önemli mütefekkirlerinden olan bu anlamda çok değerli eserleri miras bırakan, bunun yanında şiirleriyle edebiyat dünyasında sarsılmaz bir yere sahip olan Karakoç’u daha derin ve farklı biçimlerde tanımamızı sağlıyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir