Türkiye’den ABD’ye ‘KAAN’ teklifi!

Bloomberg tarafından yapılan habere göre Türkiye, Milli Muharip Uçak KAAN’da kullanmak amacıyla F-16 savaş uçaklarında kullanılan GE Aerospace motorlarının ortak üretimi için ABD’den izin istedi. Bu bağlamda KAAN, GE üretimi F110 motorlarını kullanmakta.

Milli Muharip Uçak projesi kapsamında prototiplerde kullanılacak olan F110 motorlarının ilk partisi 2022 yılında teslim edilmişti. 9.Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nde açıklamalarda bulunan SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN, F110 motorlarının ABD tarafından Türkiye’ye teslim edildiğini ve ilk 3 KAAN prototipinde kullanılması üzerine 6 adet F110 motorunun temin edildiğini belirtmişti.

Türkiye, F110 motorlarına ek olarak Birleşik Krallık merkezli Rolls-Royce şirketiyle uçak motorlarının ortak üretimi konusunda görüşmelerde bulunuyor. Görüşmeler ileri aşamada olsa da taraflar, konsorsiyumun bileşimi üzerinde henüz bir anlaşmaya varamadı. Rolls-Royce’un halihazırda Türkiye’de Kale Grubu ile bir ortak girişimi var ve anlaşmaya varılması halinde geleceğin motoru burada üretilecek.

KAAN İLK UÇUŞUNU BİR KAÇ HAFTA İÇİRİSİNDE GERÇEKLEŞTİRECEK

TUSAŞ en büyük projelerinden Milli Muharip Uçak KAAN’ın uçuşuna yönelik hazırlıklar ve testler tüm hızıyla devam ediyor. Edindiğimiz bilgiye göre KAAN’ın, bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri gerçekleştirildi. Yer testleri ile taksi testlerinin tamamlanmasının ardından KAAN’ın birkaç hafta içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

KAAN SAVAŞ UÇAĞI

Projede iki test uçağının daha üretimine başlandı ve bunlardan birinin 2024 ortalarında hazır olması planlanıyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne ilk teslimat ise 2028 yılında. KAAN’ın hayalet bir savaş uçağı olacağını belirten TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, radar dalgalarını absorbe etmesi için TUSAŞ tarafından özel bir kaplamanın geliştirildiğini aktarmıştı. Test aşamasında olduğu belirtilen bu kaplama ise ilk uçuşta yer almayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir