Uzman Görüşü: Yılbaşı Sepetine Bu 4 Altcoin Yakışır!

Son aylarda, genel kripto para piyasası, başta Bitcoin olmak üzere önemli kazançlar elde etti. Bu eğilim, sürekli kârlılık beklentisinin yaygınlığı göz önüne alındığında, yatırımcılar için bir fırsat sunuyor gibi. Yıl sona ererken, bayram sezonuyla birlikte, bazı kripto paralar, yatırımcıların gelecekteki ödülleri toplamayı amaçlayarak göz önünde bulundurmaları gereken fırsatlar olarak öne çıkıyor. Kripto uzmanı Justinas Baltrusaitis, yılbaşı sepeti için 4 altcoin belirledi.

Sepet için ilk sırada Cardano (ADA) var

Cardano, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirliğe öncelik veren bir ekosisteme sahip. Proje, geliştirme faaliyetlerinde kayda değer bir büyüme yaşıyor. Bu, kullanım alanlarını genişletme ve token’ın değerini artırma çabalarının bir parçası. Özellikle, tokenin son günlerde boğa koşusu yaptı. Bu süreçte altcoin fiyatı Aralık ayında %50’nin üzerinde yükseldi. Bu yüzden ADA yılbaşı sepeti için cazip bir seçim olarak ortaya çıkıyor.

Bu yükseliş eğilimi, on-chain ölçümlerde de destek buluyor. Örneğin, analitik platformu Santiment verileri, cüzdan sayısındaki artışa dikkat çekiyor. Bu da kazançların potansiyel olarak devam edeceğini gösteriyor. En önemlisi, teknik göstergeler ADA’nın önemli bir ralli için hazırlandığına işaret ediyor. Kripto analisti Tyler Strejilevich daha önce haftalık zaman diliminde hareketli ortalamalarda yükseliş eğilimi olduğunu kaydetti. Bu formasyonun geçmişteki örnekleri, ADA’yı 0,041 dolardan 66 hafta içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,09 dolara çıkararak önemli bir artışa yol açtı. Tarih tekerrür ederse, altcoin fiyatının 2025 Ocak’a kadar potansiyel olarak 33 dolara ulaşması mümkün. Yazı sırasında ADA 0,61 dolardan işlem görüyordu. Bu da günlük grafikte %1,5’lik bir kayba işarete ediyor. Ancak token, haftalık grafikte hala yeşilde duruyor. Bunun yanında ADA, aylık grafiğinde yaklaşık %57 karın üzerinde oturuyor.

ADA aylık fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

İkinci sırda lider altcoin rakibi Solana (SOL) geliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Solana, FTX çöküşü sırasında önemli bir değer kaybı yaşadı. Ancak, son zamanlarda toparlanarak esneklik sergiledi. Esnekliğin ötesinde Solana, ürün sunumları ve ortaklıkların yanı sıra stratejik girişimlerle benimsenme için kendini konumlandırıyor. Saga akıllı telefonun piyasaya sürülmesi gibi çeşitli girişimlerin SOL için potansiyel bir yükseliş hissini vurguladığını belirtmek gerekiyor. Bu bağlamda, cihazların ücretsiz bir BONK airdrop ile geldiğinin ortaya çıkmasının ardından cihaz satışları arttı. Ayrıca, Solana’nın SPL tokenlerini Coinbase listeledikten sonra artan talep gördü.

Buna ek olarak, yatırım devi VanEck, ağın piyasa değeri, toplam kilitli değer (TVL) ve aktif kullanıcılar gibi ölçümlerde daha fazla alım görmesi halinde Solana’nın Ethereum’u (ETH) geçebileceğini öne sürdü. Yazı sırasında SOL, günlük grafiğinde %1,3 düşüş gördü. Ancak altcoin fiyatı son bir ay içinde %20’nin üzerinde ilerleme kaydetti.

SOL aylık fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Sepete girecek üçüncü altcoin: Polygon (MATIC)

Bir ölçeklendirme Blockchain olan Polygon, önemli on-chain faaliyetlerle desteklenen umut verici bir yılbaşı yatırımı. MATIC, Kasım ayının sonuna doğru artan balina aktivitesine tanık oldu. MATIC balinaları bir hafta içinde 120 MATIC satın aldı. Bu da token için yükseliş eğilimine işaret ediyor. Polygon, Web3 alanındaki kullanıcı deneyimini geliştirmek için Polygon Portal’ı tanıtarak geliştirme cephesinde önemli adımlar attı. Buna ek olarak, Polygon Miden node’u için test sürümünü tamamladı. Bu, ağın sağlamlığına daha fazla katkı yapıyor ve potansiyel bir yükselişe işaret ediyor. Son güncelleme itibariyle MATIC 0,858 dolar değerindeydi. Bu da, haftalık grafikte %5,8’lik bir düşüşe işaret ediyor. Ayrıca altcoin aylık grafiğinde 4,24 gerileme gördü.

MATIC aylık fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Son sırda Türklerin sevdiği altcoin Avalanche (AVAX) var

Avalanche, genel kısa vadeli piyasa geri çekilmelerinin ortasında önemli kazançlar elde etmeye hazır bir kripto para olarak öne çıkıyor. AVAX art arda fiyat artışlarına tanık oldu. Böylece, 40 dolar destek seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Analistler, Digital Currency Group (DCG), Galaxy Digital ve CoinShares gibi yüksek profilli yatırımcıların 2024’e kadar Avalanche için yükseliş duygularını ifade etmesiyle önümüzdeki haftalarda 50 dolarlık bir hedef öngörüyor.

Aynı zamanda, yükseliş senaryosu, Ekim ayından bu yana AVAX’ın piyasa değerinde %300’ün üzerinde bir artış olduğunu ve toplam kilitli değerin (TVL) 1 milyar dolara yaklaştığını yansıtan on-chain verilerle de vurgulanıyor. Haftalık grafikte AVAX %33’ün üzerinde değer kazandı. Altcoin, yazı sırasında günlük bazda yaklaşık %7 artışla 43,76 dolardan işlem görüyordu. Bu arada AVAX, aylık zaman diliminde yaklaşık %88 yükseliş kaydetti.

AVAX aylık fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ve analistlere ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir