Uzmanından ‘balık yağı’ uyarısı: Alzheimer, damar tıkanıklığı ve kansere neden olabilir

Balık yağının yalnızca çocuklarda değil, her yaşta kullanılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Barkın Berk; çocuklarda gelişim ve büyümeyi hızlandırmak, yetişkinlerde ise hücrelerin gerilemesi ve yıkımını engellemek için kesinlikle kullanılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin yeme içme ve beslenme stili açısından riskli pozisyonda olduğuna değinen Berk, “Dolayısıyla bu riski mümkün olduğu kadar azaltmak zorundayız. Bilhassa kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı üzere sıkıntıları için muhakkak yaştan sonra balık yağı kullanılmalıdır. Fakat Türkiye’de çoklukla çocuklarda kullanılmaktadır” açıklamasını yaptı.

“BOZULMA MÜDDETİ YALNIZCA 10-12 SAAT”

Son yıllarda yapılan kimi araştırmaların balık yağlarının oksidasyonu ve zararlarıyla ilgili çok önemli çalışmalar olduğunu belirten Prof. Dr. Berk şunları söyledi:

“Bu çalışmalarda şunu gördük; bilhassa balık yağları öbür sıvı yağlardan daha süratli oksidasyona uğruyor. Ve buna temaslı olarak üstünde araştırmalar, çalışmalar yapmaya başladık. Sonucunda ise balık yağları şayet sıcakta bırakılır, uygun biçimde karanlıkta saklanmaz, olağan kaideler altında kapalı kaplarını ağzı açık halde ya da sıkıca kapatmadan saklanırsa çok süratli biçimde oksidasyona uğrar. Oksidasyon müddeti ise yaklaşık 10-12 saat üzere kısa müddet içinde başlıyor. Bu yüzden balık yağları süratle bozuluyor.”

“İSTEDİĞİNİZİN TAM ZIDDININ OLMASINA NEDEN OLUYOR”

Oksidasyona uğrayan balık yağı kullanıldığında verebileceği ziyanları anlatan Prof. Dr. Berk, “İleri yaşlar için konuştuğumuzda, mesela balık yağını kalp rahatsızlığınız için kullanıyorsanız oksidasyona uğramış balık yağı tam aksine bu riskinizi artırıyor. Alzheimer için kullanıyorsanız da tam aksine unutkanlığınızı artırıyor. Ya da kansere neden olabiliyor. Yani aslında istediğiniz şeylerin tam karşıtının olmasına neden oluyor. Çocuklarda kullanıldığında da genel metabolik hastalıklara yer hazırlanıyor. Bu rahatsızlıklarının daha küçük yaşlarda kazanılmasını sağlıyorsunuz” formunda konuştu.

“HAVAYLA ÇOK FAZLA TEMAS ETMEDEN KULLANIN”

Prof. Dr. Berk son olarak şu ihtarlarda bulundu:

“Balık yağını açtıktan sonra, kokusunda bozulma ve renginde yoğunlaşma varsa çabucak onu atmalısınız. Balık yağlarını karanlıkta ve soğukta saklayın. Eser açıldıysa havayla temas etmeden çok süratli tüketilmelidir. Ya da tekli ambalajlanmış üzerinde aşikâr müdafaa olan yağlar tercih edilebilir. Zira bu eserler ışıkla çok daha az temas eder.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.