Yenilenebilir güç kurulumları rekora koşuyor

Dünya’da güç bağımlılıklarını ortadan kaldırmak için yenilenebilir güce yönelindi. Yenilenebilir güç, iklim değişikliğiyle uğraş maksatlarına katkı sunuyor ve dünya için Rus fosil yakıtlarına bağımlılığın azaltılmasında kritik rol oynuyor.

Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) “Yenilenebilir Güç Piyasası Güncelleme” raporunu yayanladı. Ve bu rapora nazaran 2021’de 295 gigavatla rekor düzeye ulaşan ek yenilenebilir güç kapasitesinin yüksek ham unsur maliyetleri ve tedarik zincirindeki aksamalara karşın, bu yıl 320 gigavata çıkarak yeni bir rekor daha kırması bekleniyor.

Yenilenebilir güç kapasitesi dünyada yüzde 6 arttı

Memleketler arası Güç Ajansı’nın (IEA) Yenilenebilir Güç Piyasası Güncelleme raporuna nazaran, dünyada geçen yıl devreye alınan yenilenebilir güç kapasitesi bir evvelki yıla nazaran yüzde 6 artışla 295 gigavat oldu.

Bugüne kadar bir yılda devreye alınan en yüksek kapasite olan bu ölçünün yaklaşık yarısını güneş gücü kurulumları oluşturdu.

Kapasitenin yüzde 46’sı Çin’de

AA’nın haberine nazaran, kelam konusu kapasitenin yüzde 46’sı Çin’de devreye girdi. Avrupa Birliği (AB) ise 36 gigavatla ​​​​​​​en yüksek yenilenebilir güç kapasitesinin devreye girdiği ikinci bölge oldu.

“320 gigavata ulaşarak yeni bir rekora imza atılacak”

Global yenilenebilir güç kapasitesi kurulumlarının, tedarik zincirinde devam eden aksamalar ve yüksek ham unsur maliyetlerine karşın, bu yıl da 320 gigavata ulaşarak yeni bir rekora daha imza atması bekleniyor.

Çin, kara rüzgar gücünün başkanı olma yolunda

Rapora nazaran, bu yıl devreye girmesi beklenen kapasite Almanya’nın tüm elektrik talebini yahut AB’nin doğal gazdan ürettiği elektriği tek başına karşılayabilecek düzeyde bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.