Zafer Havalimanı’nda başlayacak yeni uçuşlar tartışma yarattı: ‘Böyle kurtaramazsınız’

Hazine’den uçuş garantili Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nda İstanbul, Almanya, Hollanda ve Belçika uçuşları başlıyor. Zafer Havalimanı’nın Hazine garantili olmasından kaynaklı uçuş sayılarını çoğaltmak için Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın sefer sayılarının azaltılacağı ya da kapatılacağı tezleri gündeme gelmişti. Zafer Havalimanı’yla ilgili kelam konusu karar bu argümanları yine akıllara getirdi.

Cumhuriyet’e konuşan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Lideri Orkun Kılıç, tezlere ait, “Eskişehir’deki Hasan Polatkan Havalimanı’nda seferler azaltıldı denildi, sonrasında azaltmadık diye açıklama yapıldı. Bu biçimde çaktırmadan seferleri kaydırmaya çalışıyorlar. Eskişehir’e yapılması gereken seferler buradan alınarak oraya götürülüyor. Eskişehir halkına da azaltılmamış imgesi vermek için manzarada birkaç sefer koyuyorlar” dedi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise “Bu havalimanları yapıldığında bedelini vergilerle 84 milyon ödüyor. Zafer Havalimanı’nda uçuşlar başlasın fakat bu yapılırken civar vilayetlerdeki Uşak, Eşkişehir, Balıkesir bu havalimanlarının yolcularına baskı yapılmasın. Devlet bunu denedi. Uşak’ı kapattı. Uşak’taki havalimanı resmen işlemiyor artık. Eskişehir’de bunun birebirini yapmak istediler. Lakin Eskişehirliler ayağa kalktı. Bunun üzerine geri adım atmak zorunda kaldılar” dedi. Çakırözer, “Zafer Havalimanı’nda tarifeli seferlerin yapılması hoş lakin birebirini Eskişehir’e başlatmaları lazım. Beşerler nereye uçmak istiyorsa ona nazaran planlama yapılması lazım. Yalnızca AKP iktidarı nereye havaalanı açmak istiyorsa oraya tarifeli uçak seferleri düzenlenmemeli. Rize’ye 3 milyon insanın uçacağı söyleniyor. Bunun planı yapıldı mı” tabirlerini kullandı.

“SEFERLERDE ARTIŞ OLMASI LAZIMDI”

Yazla bir arada Hasan Polatkan Havalimanı’nda seferlerde artışların olması gerektiğini vurgulayan UYGUN Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu ise “Havalimanı müdürüyle görüştüğümüzde sefer sayılarında artış olmadığını söyledi. Vakit ilerledikçe bu durum mutlaklık kazanacak. Zafer Havalimanı aslında yanlış hesap. Ne yaparlarsa yapsınlar o ziyanı kurtaramayacaklar. Zafer Havalimanı’nın Eskişehir’e uzaklığı 130-140 kilometre. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu havalimanının ziyanını personelin sırtına yıkmak ayıptır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.